Aynalara kadınlardan sanatsal dokunuş

aynalara-kadinlardan-sanatsal-dokunus_267dad0.jpg

EDİRNE (AA) – İnsanoğlunun vazgeçilmez aksesuarlarından aynalar, Edirne’de elmas uç ve minik çekiçle işlenerek adeta bir sanat eserine dönüştürülüyor.

Edirne Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Merkezi (SODAM) tarafından açılan ayna işleme kurslarına kadınlar büyük ilgi gösteriyor.

Kursiyerler, Türk büyüklerinin portreleri, hat sanatı kullanarak düşünürlerin sözleri, tarihi mekanlar, şiir, özlü söz ve İstiklal Marşı’nı ayna üzerine yaklaşık 1 aylık sürede elmas uçla çizerek ortaya çıkartıyor.

El sanatları kurslarıyla, kültürel mirasın yaşatılmasının yanı sıra birçok kişiye istihdam sağlanıyor.

“Kadınlar da kursta sabrı aynaya işliyor”

Ayna işleme sanatı usta öğreticisi Gamze Kılıç Aykul (46), AA muhabirine yaptığı açıklamada, şu anda pek bilinmese de ayna işlemenin yeni nesil bir sanat olduğunu söyledi.

Ev hanımlarının kursta boş vakitlerini verimli şekilde değerlendirdiğini belirten Aykul, konuşmasına şöyle devam etti:

“Yeni nesil diyoruz fakat aynayı yüzyıllar öncesinde söylenen sözlerle kültürümüzde görmek mümkün. Peygamber efendimiz ‘mümin, müminin aynasıdır’, Mevlana ‘insanın sözü özü neyse ayna onu gösterir’, Taptuk Emre ‘ayna doğruyu gösterir, karşısında ne varsa onu gösterir’ der. Aynanın özelliklerinde sabır yer almış. Kadınlar da kursta sabrı aynaya işliyor. Elmas uç ve çekiç yardımıyla ayna üzerine yaptığımız çizimlerde aynı zamanda sabrımızı ölçerek zamanımızı değerlendiriyoruz. Ayrıca elmas uç ve minik çekiçle işlenen aynalar kadınların elinde sanat eserine dönüşüyor.”

“İnsanın her yaşta bir şeyler yapabileceğini yaptığımız ürünlerle gösteriyoruz”

Kursiyerlerden ev hanımı Nuriye Tavukçu (55) da emekli olduğunu, kursa boş vaktini değerlendirmek için katıldığını söyledi.

Kursta öğrendikleriyle kendini iyi hissettiğini anlatan Tavukçu, “İnsanın her yaşta bir şeyler yapabileceğini yaptığımız ürünlerle gösteriyoruz. Burada kendimi mutlu ve huzurlu hissediyorum. Gençlerimizin de yeni sanat dalı ayna işlemeye yönelerek meslek sahibi olabilirler.” diye konuştu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum