Aydın'da “Besiciliğin Geliştirilmesi” Projesi

AYDIN (AA) – Aydın Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği öncülüğünde başlatılan “Besiciliğin Geliştirilmesi” Projesi’nin kapanışı yapıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde düzenlenen toplantıda konuşan Aydın Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Sedat Güngör, ildeki besicilik faaliyetlerini canlandırmayı hedefleyen projenin, Güney Ege Kalkınma Ajansınca desteklendiğini söyledi.

Kendilerinin başvuru sahibi olduğunu aktaran Güngör, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ortaklığı ve Aydın İli Kırmızı Et Üreticileri Birliğinin katılımcılığıyla projenin yürütüldüğünü kaydetti.

Projenin 31 Ekim 2016’da başladığını anımsatan Güngör, bu kapsamda besiciliğin geliştirilmesi ve besicilik sektörünün öneminin farkına varılması için çalışma yaptıklarını ifade etti. Aydın’ın 8 ilçesinde yapılan toplantılarda 500’e yakın sığır yetiştiricisiyle bir araya geldiklerine dikkati çeken Güngör, yetiştiricilerin yanı sıra sektör temsilcileri, veteriner hekimler, ziraat mühendisleri, öğretim üyeleri ve üniversite öğrencileriyle de görüştüklerini dile getirdi.

– Besicilikte organize bölge düşüncesi

Proje kapsamında bir çalıştay da düzenlendiğini aktaran Güngör, “Bunların sonucunda, Aydın’da besi hayvancılığının geliştirilmesi için neler yapılabileceği konusunda rapor hazırlandı. Bu raporu önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağız.” dedi.

Çalıştayda üç ana konunun ön plana çıktığını açıklayan Güngör, besicilik faaliyetlerinin geliştirilmesi konusunda kapsamlı bir yol haritası çizilmesi gerektiğini ifade etti.

Damızlık besi yetiştiriciliğinde tarımsal örgütlerin pazarda daha etkin rol alması için karşılıklı işbirliği ve dayanışmanın artırılmasına dönük çalışmalar yapılması gerektiğine işaret eden Güngör, besi yetiştiriciliği için organize bölge oluşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Toplantıya, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Yılmaz Bozkır ile Aydın İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Altan Bilgen de katıldı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum