Avusturya ve Hollanda’nın ardından Almanya ile yeni kriz! ‘İzin vermeyeceğiz’

maas.jpg

Erken seçimler öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa’da Türk vatandaşlarına hitaben bir konuşma yapacağını açıklamasının ardından, bu hafta Hollanda ve Avusturya’dan yabancı siyasilerin ülkelerinde seçim kampanyası yürütmesine izin verilmeyeceği üzerine açıklama yapmasının ardından Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, benzer açıklamalar geldi.

DW Türkçe’nin yaptığı habere göre, Kanada’nın Toronto kentinde G7 Dışişleri Bakanları toplantısına katılan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, gazetecilerden gelen soruları yanıtladı. Maas bu konuyla ilgili gelen sorulara ise, “Bizim bu konudaki tavrımız net. Yabancı bir ülkede yapılacak seçimlerden üç ay önceki dönemde, Almanya’da seçim kampanyası yürütülmeyecek” cevabını verdi. Maas, “Bu hangi ülkeden geldiklerinden bağımsız olarak herkes için geçerli” dedi.

Türkiye ile geçen yıl yaşanan tartışmaların yeniden yaşanmaması dilediğinin altını çizen Maas, “yaşanan bu tartışmanın her iki tarafa da faydası olmadığını” belirtti.

Bildiği üzere geçen yıl Türkiye’de yapılan anayasa referandumu öncesinde, Türk bakanların Almanya’da katılacakları seçim etkinlikleri yerel yönetimlerin kararları sonucunda iptal edilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iptal kararlarını “Nazi uygulamalarına” benzetmesinin ardından Almanya’dan tepki gelmiş ve iki ülke arasındaki ilişkilerde bir süre gerginlik yaşanmıştı.

Bu durumun üzerine geçen yıl haziran ayının sonunda ise Alman hükümeti, Avrupa Birliği dışında bir ülkede yapılacak seçimlerden üç ay önceki dönemde, yabancı siyasetçilerin Almanya sınırları içerisinde seçim kampanyası yürütmesini yasaklayan bir yasal düzenleme yapmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimi cumartesi günü NTV’ye yaptığı açıklamada, “Büyük ihtimalle şu anda yurtdışındaki hazırlığımız tamam. Şöyle 10-11 bin kişilik bir kapalı spor salonunda –şu anda ülkeyi açıklamayacağım- orada uluslararası kuruluşun inşallah toplantısında bulunacağım ve orada Türk vatandaşlarıma sesleneceğim. Ve büyük ihtimalle de Avrupa’yı orada toparlayacağız, orada da inşallah bu konuşmamızı yapacağız” ifadelerini kullanmıştı.

 

ÇAVUŞOĞLU-MAAS GÖRÜŞMESİ

Alman haber ajansı DPA yaptığı habere göre ise, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile New York’ta planlanan görüşmesinde de bu konunun gündeme gelmesi bekleniyor.

New York’ta 24-25 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Yüksek Düzeyli Toplantısına katılacak olan Çavuşoğlu ve Maas’ın, bu toplantı sırasında, ikili görüşme için bir araya gelmesi bekleniyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum