Avrupa Konseyi, Türkiye’de kadına şiddeti değerlendirdi

5b49f46461361f1534b0a3aa.jpg

Avrupa Konseyi, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesiyle ilgili İstanbul Sözleşmesi’nin Türkiye’de uygulanmasını değerlendirdi.

Hürriyet gazetesinden Güven Özalp’in haberine göre GREVIO, cinsiyet eşitliği alanındaki eksiklerin de stereotiplerin aşılmasına yönelik çabaların altını oyma riski içerdiği uyarısında bulundu.

GREVIO uzmanları kadınları şiddetten korumaya yönelik önlemlerde ilerleme kaydedildiğini not etmekle birlikte şiddetin cezasız kalması halinin sürüp giden bir endişe olduğunu kaydetti.

Bu bağlamda Türkiye’den önlem, koruma, cezalandırma ve entegre politikalar alanlarında daha fazla adım istendi.

Şiddete uğrayan kadınların şikayette bulunma düzeyini düşük bulan GREVIO, tecavüz ya da diğer cinsel şiddet türleri söz konusu olduğunda bu oranın daha da düşük olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’de zoraki ve küçük yaşta evliliklerin yüzde 25 oranında olduğu, bu oranın kırsalda yüzde 32’ye yükseldiği de raporun çarpıcı verileri arasında yer alıyor.

Zorla evlendirmenin suç sayılması, tecavüz mağdurunun tecavüzcüsüyle evlendirilmeye zorlanmamasının sağlanması ve tacizin suç kapsamına alınması GREVIO’nun Türkiye’den beklentileri arasında öne çıkanları oluşturdu.

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum