Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci Yedinci Bakanlar Konferansı

20171201_2_27219352_28357072.jpg

Bakü'de Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci Yedinci Bakanlar Konferansı düzenlendi. Konferansın ikinci oturumuna Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf (fotoğrafta) da katıldı. ( Resul Rehimov - Anadolu Ajansı )

Azerbaycan’da düzenlenen “Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci Yedinci Bakanlar Konferansı” katılımcıları, Afganistan’ın barış ve istikrara kavuşması ve ekonomik olarak gelişmesine destek olacaklarını söyledi.

Afganistan’a ilişkin Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci Yedinci Bakanlar Konferansı dün Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlendi. Konferansın ikinci oturumuna Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan Dışişleri Bakanı Saluhiddin Rabbani, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Hindistan Dışişleri Bakanı Mobaşar Caved Akbar katıldı.

Konferansın başkanlığını yapan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, yaptığı açıklamada, “Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci” eşbaşkanlığının Türkiye’ye geçtiğini bildirerek başarılar diledi.

Güvenli, bağımsız ve refah içindeki bir Afganistan’ın bölgenin gelişmesine de büyük katkı yapacağını vurgulayan Memmedyarov, bir bölgedeki ülkeler arasında güvenlik ve ekonomi alanlarında derinlemesine kaynaşma sağladığında ancak ileride ortaya çıkabilecek sınamalar ve tehlikelerle mücadele edilebileceğini dile getirdi.

Konferansın ardından yayımlanan “Bakü Bildirisi”nde uluslararası işbirliğinin sıkılaştırılmasının Afganistan’da ve bölgede kalıcı güvenlik ve refahın sağlanmasını hızlandıracağı belirtildi.

Uluslararası toplumun Afganistan’ın barışa kavuşturulmasında oynadığı yapıcı rolün takdirle değerlendirildiği bildiride, terör, uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suçlarla mücadele konularında işbirliğinin kuvvetlendirilmesi gerektiği belirtildi.

Katılımcılar, ayrıca Bakü Bildirisi ve Birleşmiş Milletler (BM) Tüzüğü’nün amaçları temelinde ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı ile birbirinin içişlerine karışmama ilkelerinin önemine işaret ettiler.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum