Asker ve polis 'yalanlar'la karşı karşıya getirilmiş

asker-ve-polis-yalanlarla-karsi-karsiya-getirilmis_32c0b13.jpg

ANKARA (AA) – Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ’nün darbe girişimi sırasında 4. Kolordu Komutanlığı ve 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’ndaki eylemlere ilişkin 216’sı tutuklu 268 kişi hakkında hazırladığı iddianamede, 15 Temmuz 2016’da Ankara Emniyet Müdürlüğü yerleşkesi, Akköprü ve çevresinde bulunan şüphelilerin ifadeleri dikkati çekiyor.

Zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) şoförü olan şüpheli Ferdi Özcan, ifadesinde, olay günü Tabur Komutanı Yarbay Ejder Yıldırım’ın emri doğrultusunda mühimmat alarak, nizamiyeden çıktıklarını belirtti.

Nereye gittiklerini sorduğu Başçavuş İdris Başkaya’nın kendisine “Tatbikat var.” dediğini aktaran Özcan, diğer araçlarla Ankara Emniyet Müdürlüğünün bulunduğu Akköprü civarına geldiklerini ifade etti.

Bu sırada eski Üsteğmen Ümit Acar’ın kendilerine “IŞİD polis kıyafeti giymiş, ateş edin” emri verdiğine dikkati çeken Özcan, bunun üzerine aracın kule bölümünde bulunan Savaş Kurnaz’ın uçaksavarla TOMA’lara ateş ettiğini kaydetti.

“TEM binasına girdik”

Sanık Yusuf Altundağ da eski Yarbay Yıldırım’ın içtima alanında konuşma yaparak “Emniyet güçleri rehin alınmış, onları kurtarmaya gideceğiz.” dediğini, bunun üzerine mühimmatları alarak zırhlı araçla Akköprü civarına geldiklerini vurguladı.

Harun Batur da 15 Temmuz akşamı yat içtimasından sonra yeniden içtima alındığını, herkesin “tam teçhizatlı ve silahlı olarak garajda toplanması”nın istendiğini kaydetti. Rütbelilere, ne olduğunu sorduklarında, “Genelkurmay’a teröristlerce saldırıldığını, polisin yetersiz kaldığını, onlara yardıma gidileceğini” söylediklerini ifade eden Batur, sonrasında Yarbay Yıldırım’ın emri doğrultusunda Akköprü civarına geldiklerini bildirdi.

Yıldırım ile araçtan inerek, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) binasına girdiklerine dikkati çeken Batur, buraya, polis ve halkın gelmesi üzerine teslim olduklarını kaydetti.

“Ateş etmeyene ben sıkacağım”

Şüpheli eski Uzman Çavuş Caner Kaynar ise olay günü “Tatbikat var” diye çağırıldıklarını, Akköprü civarına gittiklerinde Yıldırım’ın, Uzman Çavuş Abdullah Çelen’e “TOMA’lara uçaksavarlarla ateş edin.” emrini verdiğine işaret etti. Bu sırada, dışarıdan yoğun silah sesleri geldiğini belirten Kaynar, şu ifadeleri kullandı:

“Ejder Yıldırım’ın araç komutanlarını yanına çağırdığını, onlarla konuştuğunu gördüm. Sonrasında Uzman Çavuş Abdullah Çelen araca gelerek, ‘Genelkurmay Başkanının rehin alındığını, Ankara İl Emniyet Müdürlüğünü teröristlerin ele geçirdiğini, görevlerinin Ankara İl Emniyet Müdürlüğündeki teröristleri temizlemek ve emniyet müdürlüğünün kontrolünü sağlamak’ olduğunu söyledi. Zırhlı araçlardan bütün personel indi. Emniyet binasına Ejder Yıldırım ve Ali Görmez’in ateş ettiklerini gördüm. Yıldırım, ateş ederken, bizim de ateş etmemiz yönünde emir verdi. Emre uymadım, refüje geçerek kendimi korudum. Yıldırım ve Görmez, Emniyet Müdürlüğü binasına ateş etmeye devam ediyorlardı, emniyet binasından da karşılık veriliyordu. Bu sırada Görmez, bütün personele ‘ateş edin, ateş etmeyene ben sıkacağım.’ dedi.”

Muhabir: Mehmet Tosun

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum