Ankara’da piyasaya hakim bir firma daha konkordato ilan etti

3455.jpg

Döviz ve banka vurgusu

İnşaat ve hafriyat sektöründe faaliyet gösteren firma 1997’de kurulmuştu.

DHA’nın haberine göre şirket konkordatoya (şirketin alacaklılarına yapılacak ödemeyi geçici süreyle mahkemenin düzenlemesi) üç gerekçe gösterdi.

Bunlardan ilki, dövizin yükselmesi sonrası imalat girdilerinin maliyetinin artması. İkincisi, rakip firmaların fiyatlarını düşürmesi, üçüncüsü ise bankaların kredi verirken işlemleri zorlaştırması ve kredi oranlarını yükseltmesi.

Ödemelerde sıkıntı yaşandı

Şirketin avukatı Ebubekir Elmalı, şirketin ödemelerinde kademeli olarak sıkıntı yaşamaya başladığını, bu durumun müvekkil şirketin ticari faaliyetlerini etkiler boyutuna ulaştığını belirterek konkordato mühleti için mahkemeye başvurduklarını ve geçici konkordato mühleti aldıklarını açıkladı.

Avukat Elmalı şunları kaydetti: “Konkordato bir borçtan kaçma yolu değil, aksine her borçlunun alacağının tamamının ödenmesi için İcra İflas Kanunu da (İİK) düzenlenen bir yapılandırma yoludur. Konkordato hem borçluyu hem de borçluların alacaklılarını korumaya yarayan bir hukuki kurumdur. Müvekkil şirket borçlularını mağdur etmemek ve faaliyetlerine devam etmek için konkordato talep etmiştir. Konkordato mühleti içerisinde borçların ödenmesi için her türlü önlemler alınacaktır. Amaç hiçbir alacaklının mağdur olmamasıdır.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum