AKP’de MHP ile ortak adaylıktan olumsuz sonuç beklentisi

bulent-turan.jpg

AKP Grup Başkan Vekili Bülent Turan, Mart 2019’daki yerel seçimde MHP’yle ortak aday çıkarmalarının olumsuz sonuçları olabileceğini söyledi.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’na konuşan Turan, AKP’nin en temel özelliklerinden birinin dönüşümü ve değişimi sağlaması olduğunu ifade etti.

Her seçimde vekillerin yüzde 50-60’ının değiştiğini aktaran Turani belediye başkanlarında da değişimin olacağını, gelecek seçimde bunun daha fazla yapılacağını kaydetti.

Halkın değişik gerekçelerle beklentisi olduğundan bahseden AKP’li yönetici, üç dönem görev yapan başkanlara yeniden aday olmamalarını tavsiye etti. Turan “AK Parti hiç kimsenin babasının malı değil, hiç kimse olmazsa olmaz değil. Bizim bir tane olmazsa olmazımız var o da genel başkanımız” diye konuştu.

Turan, “Yerel seçimlerde MHP ile nasıl bir işbirliği olacak?”sorusuna da şu yanıtı verdi: “Bunun zorlukları var. Çünkü, bazı illerde yerel seçimlerde MHP ili almış ama genelde 5’inci parti olmuş. Ya da AK Parti belediyeyi almış ama genel seçimlerde daha az oy almış. Dolayısıyla burada hangi partinin önde olacağı, hangi kriterin dikkate alınacağı gibi çok farklı konular var. Aynı şekilde halk, siyasette hesabi işlere izin vermez. Masa başında iki parti anlaşıp ‘Ortak aday çıkaracak’ dendiğinde iki partinin tüm seçmeni aynı adaya oy vermeyebilir. Aksine daha da olumsuz bir sonuç çıkabilir ve seçmenin kaçma ihtimali gündeme gelir. O nedenle masa başı hesaplar yerine toplumsal ilişki ve tabansal bir yolun daha kıymetli olduğu kanaatindeyiz. Toplum irfanı ve toplum vicdanı bu ittifakı sağlayacaktır diye düşünüyorum.”

AKP’li yönetici, AKP’nin kuruluşundan bu yana Meclis’te ve komisyonlarda sayısal anlamda sıkıntı yaşamadığını ancak şimdi salt çoğunluğu sağlamadıklarından dolayı muhtemel risklerin olabileceğini kaydetti.

Turan, “O yüzden mevcut milletvekillerinin adaylık konusu, eskiden olduğu gibi çok kolay olmayacaktır. Dünyanın sonu da değil ama bir iki istisna olabilir” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum