Akar: Bölgede ateşkes ve istikrar sağlanmalı

son-dakika-hulusi-akar-dan-yunanistan-in-2-11221418_7701_amp.jpg

Afganistan Milli Günü dolayısıyla verilen resepsiyonda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

Bir gazetecinin, yasa dışı göçle mücadele kapsamında görevli iki askerin sehven hududu geçmesinin ardından alıkonulduğu Yunan makamlarınca serbest bırakılmasına yönelik sorusu üzerine Bakan Akar:

“Hudutta yasa dışı göçün önlenmesine yönelik varılan mutabakatlar çerçevesinde bir mücadele var orada. O mücadele sırasında bir olay meydana geldi. İki askerimiz Yunan makamları tarafından orada alıkonuldu. Daha sonra yapılan temaslar, görüşmeler çerçevesinde Yunanistan Savunma Bakanı (Panos) Kammenos ile yaptığımız telefon görüşmeleri sonucunda oldukça kısa bir süre sonra iki askerimiz Türk makamlarına verildiler. Burada iki tarafın, tarafların gösterdiği olumlu ve yapıcı yaklaşım iyi komşuluk ilişkilerinin güzel bir örneğini teşkil etti. Bu çerçevede bu olayın kısa sürede çözülmesi bakımından, iyi komşuluk ilişkilerine güzel bir örnek vermesi bakımından katkısı olanlara teşekkür ediyorum.” şeklinde karşılık verdi.

Akar, İdlib’teki son gelişmelere dair, “Karadan, havadan yapılan tüm saldırıların bir an önce durdurularak bölgedeki ateşkesin, istikrarın sağlanması en önemli gayretimizdir.” dedi. Akar, “İdlib’te ateşkes düzeninin mutlaka devam etmesini, sürdürülmesini istiyoruz.” dedi.

Kaynak: AA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum