Adalet Bakanı: “Yapanın yanına kar kaldı, kalıyor”d

1035859720.jpg

Abdülhamit Gül, Yeni Şafak Gazetesi Ankara Haber Müdürü Hüseyin Likoğlu ve yargı muhabiri Osman Özgan’ın sorularını yanıtladı.

Gül, MHP tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan af teklifiyle ilgili olarak “Bu tekliften bağımsız olarak ihtiyaçlar ve zaruretler çerçevesinde toplumda hassasiyeti rencide etmeyecek ceza adaletini de sağlama anlamında çalışmalarımız var. Sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatlarıyla uygulamacılarla, akademisyenlerle bir teknik çalışma yapıyoruz” ifadesini kullandı.

Emniyet müdürlüklerinin gözaltı uygulamasını eleştiren Gül, “Suç işleyen bir kişi karakolun bir kapısından girip diğer kapısından çıkıyor. Bu da insanların adalet duygusunu rencide ediyor. ‘Yapanın yanına kar kaldı, kalıyor’ algısı insanların kendine, topluma ve devlete olan güveni zedeliyor” görüşünü dile getirdi.

Darbe girişiminin planlayıcısı olduğu belirtilen Fethullah Gülen’in ABD’den iadesi ile ilgili de konuşan Gül, FBI’ın kendilerinden bilgi istediğini aktardı. Gül, Gönderdiğimiz delillerle ilgili daha ayrıntıları bilgiler istiyorlar. Somut fiiller üzerine yoğunlaştıkları soruşturmaları var. Bilgi talep ettiklerinde biz yardımcı olacağımızı söylemiştik” diye konuştu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum