Açığa çıktılar! İki ‘bilgin’ deşifre oldu

tsk-personel-kanunu-896e702b7cdf6f0bae9b.jpg

TSK’ya sızdırdığı askerleri mahrem abilerle yöneten FETÖ, TSK mensuplarının kişisel bilgilerini ve önemli verileri her bölgeye atadığı ‘Bilgin’ adı verilen kişiler aracılığıyla ele geçirdi. Mahrem yapıdaki itirafçı, iki ‘bilgin’i deşifre etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki kripto FETÖ yapılanmasına yönelik Konya’da yürütülen soruşturmada örgütün gizli askeri veriler ile kişisel bilgileri nasıl topladığı ortaya çıktı. 2001’den itibaren Samsun, Erzurum, Ankara, Şırnak ve Gaziantep’te TSK’daki mahrem yapılanmada müdür yardımcısı pozisyonunda görev yapan ‘Namık’ kod adlı coğrafya öğretmeni Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

80 KİŞİNİN ADINI VERDİ

Askeri yapılanmadaki aralarında muvazzaf olan 80 kişiyi deşifre eden itirafçı, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Gaziantep Üniversitesi’nden atılan Prof. Dr. M.S.’nin de aralarında bulunduğu 5 kişi ile birlikte gaybubet evinde saklandıklarını söyledi. Şırnak ve Gaziantep’teki devlet okullarında öğretmenlik yaparken TSK’ya sızdırılan askerlerle ilgilenen örgüt yöneticisi, mahrem yapılanmada müdürlere bağlı çalışan ‘bilgin’ adı verilen kişilerin görevlerini anlattı.

VERİLERİ KAYDEDİYORDU

Sabah Gazetesi’nden Halit Turan’ın haberine göre; Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ‘Bilgin’ olarak çalışan iki önemli ismi de açığa çıkaran zanlı, orduya sızdırılan askerlerle görüşen mahrem abilerin elde ettikleri bütün verileri ‘bilgin’lere aktardıklarını söyledi. Kendisinin de askerlerle yaptığı görüşmeler sonrasında öğrendiklerini küçük notlar haline getirip ‘bilgin’ olarak görev yapan kişiye ulaştırdığını anlatan itirafçı, “Bilgin verileri bilgisayarına kaydederdi. Aldığım bilgileri çok nadir olarak flash belleğe atıp verdim. Bilgin mahrem yapılanma içerisinde tedbir hakkında eğitim de verirdi. Yapı içindeki üyelerin dijital güvenlik tedbirini sağlardı” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum