ABD’nin yaptırım kararına yanıt gecikmedi

basliksiz-1-135.jpg

Dışişleri Bakanlığı, ABD Hazine Bakanlığının Türkiye’nin İçişleri ve Adalet bakanlarına yaptırım uygulama kararına sert tepki gösterdi. Söz konusu saldırgan tutumun karşılığının gecikmeksizin aynıyla verileceği vurgulandı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD’nin Türkiye ile ilgili olarak açıkladığı yaptırım kararının şiddetle protesto edildiği belirtilerek, “İki Sayın Bakanımızı hedef alan söz konusu karar ne devlet ciddiyetiyle bağdaşmakta ne de hukuk ve adalet kavramlarıyla izah edilebilmektedir. Hukuk sistemimize saygısızca müdahale niteliği taşıyan bu kararın ABD ile ilişkilerimizin özüne aykırı olduğuna ve iki ülke arasındaki sorunların çözümü yönünde sürdürülen yapıcı çabalara büyük zarar vereceğine kuşku yoktur” şeklinde ifade edildi.

– Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD’nin iki Bakanımıza yaptırım uygulamaya kalkışması karşılıksız kalmayacaktır. ABD Yönetimi hukuk dışı taleplerini bu yöntemle elde edemeyeceğini idrak etmediği sürece sorunlarımızı çözemeyiz“ dedi.

ABD yönetiminin bu tutumu bırakması gerektiği vurgulanan konuşmada, hiçbir amaca hizmet etmeyecek söz konusu saldırganlığın karşılığının derhal aynıyla verileceği bildirildi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül konuya ilişkin konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Benim bu topraklarda yaşamak ve bu topraklarda ölmek dışında bir düşüm olmadı. ABD’de veya Türkiye dışında herhangi bir ülkede ne bir dikili ağacım, ne bir tek kuruş param da yoktur. Nasip olursa belki bir gün memleketim Gaziantep’te küçük bir zeytinlik alırım.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum