ABD’den Türkiye’ye sürpriz ziyaret

2341945-728xauto.jpg

ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Curtis M. Scaparrotti’nin Türk mevkidaşlarıyla görüşmek için bu hafta Türkiye’yi ziyaret edeceğini açıkladı.

ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Scaparrotti çeşitli savunma konularını değerlendirmek ve ABD ile Türkiye arasındaki güçlü askeri ilişkilerin altını çizmek üzere Türkiye’ye geliyor. Türkiye’de tutuklu bulunan ve geçen hafta ev hapsine alınan ABD’li rahip Brunson sebebiyle Türkiye-ABD ilişkilerinde gergin bir dönem yaşanıyor. ABD yönetimi Brunson’ın serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye bir dizi yaptırım uygulanacağını belirtmişti.

İki ülkenin askeri kuvvetleri Suriye’de Menbiç planlarının uygulanması için ortak çalışmalarını devam ettirirken, ABD’deki yasama organlarında Türkiye’ye F35 satışlarını engelleyen ve Türkiye’ye uluslararası finans kuruluşlarının kredi vermesine kısıtlamalar getiren bazı yasa tasarılarının görüşülmesi süreçleri devam ediyor. Bugün başlaması beklenen ziyaret kapsamında Scaparrotti Ankara’daki temasları sonrasında, İncirlik’teki ABD kuvvetlerini ziyaret edecek ve sonrasında NATO Müttefik Kuvvetler Harekat Komutanı sıfatıyla İzmir’de düzenlenecek Müttefik Kara Kuvvetleri Komuta Devir Teslim Törenine açılış konuşmacısı olarak katılacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum