ABD’den tehdit mesajı gibi paylaşım: ABD deniz kuvvetleri Yavuz Sultan Selim köprüsüne karşı silahlı asker fotoğrafı paylaştı

5a8c24bc67b0a92d3c2e74c7.jpg

ABD deniz kuvvetlerinin Twitter hesabından yapılan paylaşım Türkiye’ye bir tehdit mesajı mı içeriyor? 

Fotoğrafta savaş gemisinin burnunda bir silahın başında dürbünle 3. Köprü Yavuz Sultan Selim’e doğru bakan bir Amerikan askeri görülüyor.

Amerikalılar, geminin İstanbul Boğazı’ndan geçişine dair başka fotoğrafları da Flickr sitesindeki hesabından paylaştı.

İKİNCİ SAVAŞ GEMİSİ

USS Carney ile birlikte ABD’nin Karadeniz’deki savaş gemisi sayısı 2’ye çıktı. Daha önce USS Ross adlı bir başka destroyer Karadeniz’e gönderilmişti.

Rusya ise ikinci Amerikan savaş gemisinin bölgeye sevkinin ardından pazar günü bir fırkateyn ve iki devriye gemisini Karadeniz’e yönlendirdi.

‘DANS EDİYORUZ

Amerikan CNN televizyonuna konuşan Amerikalı bir savunma yetkilisi, “Soğuk Savaş’ta bir dansımız vardı. Herkes kendi rolünü biliyordu. Sen bombardıman uçağını uçurursan ben de uçururum. Sen oraya bir gemi koyarsan ben de koyarım. Henüz bu seviyeye geldiğimizi düşünmüyorum. 2018’deki dansın nasıl olacağını anlamaya çalışıyoruz” dedi.

MONTRÖ KISITLAMASI

Montrö Antlaşması’na göre Karadeniz’de sahili olmayan ülkelerin savaş gemilerinin toplam tonajı 45.000 tonu geçemez ve bu ülkelerin harp gemileri Karadeniz’de 21 günden fazla kalamaz. Bir harp gemisi, 21 gün Karadeniz’de kalmışsa, Çanakkale Boğazından Ege Denizi’ne çıkıp tekrar içeri girmek zorundadır.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum