ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’ten Türkiye açıklaması

jim.jpg

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Amerikalı askeri personelin Menbiç yakınlarında Türkiye ile yürütülmesi planlanan ortak devriye görevi için Türk askerlerine verilecek olan eğitimlerin ne zaman başlayacağı sorusuna Mattis, “72 saat içinde diyebiliriz. Çok yakında, belki daha da yakında olabilir” yanıtın verdi. Mattis, bunun yanında Amerikan ordusuna ait takım ve teçhizatın; eğitimleri verecek yetkililerle birlikte şu anda Türkiye’de olduğunu da açıkladı.

Türkiye ve ABD’nin üzerinde anlaştığı Menbiç yol haritası uyarınca halen Amerikan ve Türk askerleri Menbiç yakınlarında koordineli ancak birbirinden bağımsız devriyeler yürütüyor. Bundan sonraki aşamadaysa ise iki tarafın ortak devriye misyonları icra etmesi öngörülüyor. Ancak ortak devriyelerin başlamasından önce bir eğitim sürecinin olacağı daha önce açıklanmıştı.

Amerikan ve Türk güçlerinin ortak devriye görevine ne zaman başlayacağı henüz net değil. Washington, Menbiç’deki Kürt milislere destek veriyor ancak Ankara milisleri terörist olarak görüyor. Pentagon, devriyelerin amacını Menbiç’de uzun vadeli güvenliği desteklemek ve NATO müttefiki Türkiye’ye yükümlülüklerini yerine getirmek olarak tanımlıyor.

Kaynak: Amerika’nın Sesi

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum