ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Türkiye’de

752x395-cavusoglu-abd-disisleri-bakani-pompeo-ile-gorustu-1532628247287.jpeg

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili olarak Türkiye’ye geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mike Pompeo ile görüştü. Çavuşoğlu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Kısa sürmesine rağmen faydalı ve verimli bir görüşme oldu” dedi. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo da Türkiye’ye karşı uygulanan yaptırımlarla ilgili kısa sürede karar vereceklerini duyurdu.

Suudi Arabistan’a giderek Kral Selman ve Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile İstanbul Başkonsolosluğu’nda kaybolan gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı Trump’ın talimatı ile görüşen Pompeo, Türkiye’ye geldi.

Erdoğan, Moldova’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’yu kabul etti. Erdoğan ile Pompeo’nun görüşmesi 35 dakika sürdü.

‘Kaşıkçı cinayeti, Münbiç, PKK ve FETÖ ele alındı’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara Esenboğa Havalimanı’nda ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüştü. Yaklaşık 40 dakika süren görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakan Çavuşoğlu, şunları söyledi: “Mike Pompeo, Suudi Arabistan’dan sonra Türkiye’ye uğradı. Sayın Cumhurbaşkanımız Moldova’ya hareket etmeden önce kendisini kabul ettiler. Bir görüşme gerçekleştirdik. Daha sonra ben kendisi ile baş başa görüştüm. Kısa olmasına rağmen faydalı ve verimli bir görüşme olduğunu söyleyebilirim. Pompeo ile hem Kaşıkçı olayını hem de Münbiç konularını konuştuk. Sayın Cumhurbaşkanımız yine FETÖ konusundaki hassasiyetimizi dile getirdi. PKK ile mücadele dahil birçok konuda görüş alışverişi yaptık. Bundan sonra karşılıklı atacağımız adımlarla beraber, Münbiç yol haritasının uygulanması dahil, birlikte atacağımız adımları da değerlendirmiş olduk.”

‘Yaptırımlar Saçma’

Çavuşoğlu, ABD tarafından uygulanan yaptırımlarla ilgili de değerlendirmede bulundu ve “Yaptırımlar zaten saçma sapan şeylerdi. Artık ilişkilerimizde yaptırım veya benzer konular olmaması konusunda hemfikiriz. Kendileri de bunu söyledi, biz de buna vurgu yaptık. Yaptırımlarla ilişkilere nereye götüreceksiniz” ifadelerini kullandı.

‘Ne kadar para verdiler vermediler bilemeyiz’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudilerin YPG’ye gönderilmesi için Amerika’ya 100 milyon dolar verdiği iddiasıyla ilgili de “Suudi Arabistan daha önce Amerika’nın burada kalmasını istemişti. Ne kadar para verdiler vermediler, onu bilemeyiz. Ama burada bazı ortak hedef ve çıkarlar var, bunu görebiliyoruz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Türkiye’ye karşı uygulanan yaptırımlarla ilgili kısa sürede karar vereceklerini duyurdu.

Görüşmeye MİT Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum