AB Türkiye Delegasyonu Başkanı’ndan PKK açıklaması

64752835_620x410.jpg

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Samsun’da çeşitli ziyaretlerde bulundu. Berger, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın, Avrupa Birliği’nin 240 milyon avroluk hibesi ile yapılan Samsun-Sivas Demir Yolu Revizyon Projesi ile ilgili inceleme yaptı. Berger tadilat halindeki Samsun Tren Garı’na gelerek, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Avrupa Adalet Divanı’nın, PKK’nın Avrupa Birliği’nin terör örgütü listesine kalmasına karar vermesi ile ilgili bir soru üzerine Berger, “PKK’nın listeye alınması ile ilgili karar netlik kazandı ama Avrupa Konseyi’nin de bununla ilgili kararları olabilir. Üye devletler ve Avrupa Birliği Konseyi bu karara karşı temyize gidebilir. Henüz bu kararla ilgili herhangi bir şey değişmiş durumda değil” değerlendirmesinde bulundu.

Bu sırada Berger’in Basın Danışmanı Miray Akdağ araya girerek ifadede çeviri hatası olduğunu söyledi. Akdağ, “Arkadaşlar PKK zaten Avrupa Birliği’nin terör listesindeydi. Bu karar alındıktan sonra değişen bir şey yok, hala daha AB’nin terör listesinde PKK kalmaya devam edecek. O yüzden bugün bazı gazetelerde yer alan haberler aslında gerçeği yansıtmıyor. Çünkü AB, hala daha PKK’yı terör organizasyonu olarak görmeye devam ediyor. O yüzden kararın herhangi bir değişikliğe neden olduğu doğru değil” dedi.

Akdağ’ın bu açıklamasının ardından tekrar konuşan Berger, “İki tane liste var. Bir tanesi mahkeme tarafından iptal edildi. Ama temyiz edilebilir. Diğer listede halen var” diye konuştu.

Ziyaret sırasında Berger’e eşi Marilena Georgiadou Berger de eşlik etti. Marilena Georgiadou Berger, babası Dimitris Georgiadis’in Samsun’da yaşadığı 1924 yılında Türkiye’den ayrıldığını belirterek babasının yaşadığı bu topraklara gelmekten çok mutlu olduğunu söyledi.

Kaynak:DHA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum