AB, Trump'ın ayrımcı vize kararını inceliyor

BRÜKSEL (AA) – Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başsözcüsü Margaritis Schinas, ABD Başkanı Donald Trump’ın 7 İslam ülkesinin vatandaşlarına getirdiği vize yasağına ilişkin, düzenlemenin Avrupalıları da etkileyip etkilemediğini incelediklerini söyledi.

AB Komisyonunun günlük basın toplantısında Schinas, Trump’ın aldığı vize kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kararın çifte vatandaşlığa sahip olan Avrupalıları etkileyip etkilemediğini incelediklerini belirten Schinas, bu konuda çelişkili bilgiler geldiğini söyledi.

Schinas, Trump’ın kararına ilişkin “AB olarak, ırk, vatandaşlık veya din temelinde ayrımcılık yapmıyoruz. Bu sadece sığınma değil, tüm diğer politikalarımız için de geçerli.” dedi.

Trump, 27 Ocak’ta “Yabancı Teröristlerin ABD’ye Girişinden Ülkeyi Korumak” imzaladığı başkanlık kararnamesi kapsamında, “terörle ilintili olduğu düşünülen” ülkelerden gelenlerin 30 gün boyunca ABD’ye kabul edilmeyeceği, bu süre içinde ilave tedbirlerin alınacağı bildirilmişti. Metinde doğrudan ülke adı zikredilmese de bu ülkelerin Irak, Libya, Suriye, İran, Sudan, Somali ve Yemen olduğu belirtiliyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum