AB Bakanı Çelik: “Rapor yakınlaşmayı teşvik etmekten uzak”

ab-tr-2.jpg

AB Bakanı Ömer Çelik, Avrupa Komisyonu 2018 Türkiye Genişleme Raporu’nun yakınlaşmayı teşvik etmekten uzak olduğunu belirterek, “Fasıllar ülkenin kriterleri hayata geçirmesine bağlı olmalı. Fasılların açılmaması demek 18 Mart anlaşmasına bağlı kalmamak demektir. Komisyona bir mektup yazmayı düşünüyorum” dedi.

Avrupa Komisyonu’nun Türkiye’nin Genişleme Raporu’nu açıklamasının ardından Avrupa Bakanı (AB) ve Başmüzakereci Ömer Çelik, bakanlıkta düzenlediği toplantıda basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamada bulundu. Türkiye’nin Balkanlarda istikrar ve barıştan yana olduğunu dile getiren Çelik, bunun anlaşılmadığını ve Balkan politikası konusunda Türkiye’nin ayrıştırılmaya çalışıldığını kaydetti. Raporun yakınlaşmayı teşvik etmekten uzak olduğunu ifade eden Çelik, “Fasıllar ülkenin kriterleri hayata geçirmesine bağlı olmalı. Fasılların açılmaması demek 18 Mart anlaşmasına bağlı kalmamak demektir. Komisyona bir mektup yazmayı düşünüyorum. Fiili durumun altını çizmek başka bir şeydir, açılmayacak diye taahhütte bulunmaları ayrı bir şeydir. Türkiye’nin aday ülke olma perspektifi bir kenara bırakılıp komşuluk perspektifi kabul edilemez. Türkiye’nin aday olma konusu bir tarafa bırakılamaz. Adil ve ilkeli bir yaklaşım görmedik. Türkiye’yi evrensel değerlerden uzaklaşmakla itham ediyor. AB değerlerinden uzaklaşma sözü siyasi bir yaklaşımdır” şeklinde konuştu.

“Kıbrıs’a açık çek verildi”

Kıbrıs konusunu raporda tek taraflı ele alındığını kaydeden Çelik, “Koskoca AB adeta Güney Kıbrıs’ın esiri haline gelmiş. Fiili durum buyken, üye ülkeye açık çek vererek, mahalle dayanışması gibi üye ülkenin karşısında olan ülkeyi haksız görecek bir tutum içerisine giriyorlar. Bu tablo Türkiye’nin eksikliklerinden değil AB’nin vizyonsuzluğundan ortaya çıkmıştır. Bize somut bir takvimle gelemiyorlar, siyasi sebeplerle yapılan blokajlar var. Bu rapor doğası gereği eleştiren bir rapordur. Biz eleştiriden korkmuyoruz, bir fırsat kabul ediyoruz ancak burada objektif dille yazılmış, hakkaniyete dayalı bir eleştiri görmüyoruz. Belli bir pazarlığın ürünü olarak ortaya çıkmış bir rapor” dedi.

Çelik, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle ilgili tüm eleştirileri kökten reddediyorum. Son derece değersiz bir yaklaşım olarak görüyorum. Halkın oyuyla kabul edilmiş bir değişikliği henüz uyum yasaları çıkmadan eleştirmek, halkın demokratik iradesine açık bir saygısızlıktır. AB bu konudaki köksüz eleştirilerden uzak durmalı” mesajını verdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum