'65 yaş üzeri 300 kişiden 1'i Parkinson hastası'

65-yas-uzeri-300-kisiden-1i-parkinson-hastasi_9896622.jpg

İSTANBUL (AA) – Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Zırh, Dünya Parkinson Günü dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, Parkinson hastalığının beyinde dopamin denilen maddenin eksiliğinden ortaya çıktığını söyledi.

Genellikle 65 yaş üzerinde görülen hastalığın hareketlerde yavaşlama, titreme, tutukluk, yüz hatlarında donukluk, vücudun bir tarafında daha çok “para sayar tarzda” diye tanımlayabilecek titreme şeklinde belirtiler gösterdiğini anlatan Zırh, titreme olmadığı hastalarda ise kolların vücut salınımına iştirak etmediği, vücuda yapışık şekilde durduğunu kaydetti.

Ali Zırh, “Parkinson hastalığı 65 yaş üzerindeki her 300 kişiden 1’inde görülüyor. Ülkemizde 140 bin civarında Parkinson hastası olduğu tahmin ediliyor. Hastalığın erkek ve kadınlar arasında görülme miktarında farklılık var. Hastalığın erkeklerde görülme oranı daha fazladır. Bunun nedenini ortaya koyacak bilimsel çalışma yok. Ama tarım ilaçları kullanmanın bu oranı artırabildiği öngörülüyor.” diye konuştu.

Hastalığın ilk yıllarında ilaç tedavisine iyi cevap verdiğini ancak yıllar içinde bunun yeterli olmadığını anlatan Zırh, bu durumdaki hastalara beyin pili tedavisi yaptıklarını söyledi.

Muhabir:Hikmet Faruk Başer

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum