47 yıl sonra ilk kez: ‘Atatürk: Türklerin Babası’ belgeseli yayında

Ataturk_and_Fethi_Okyar.jpg

(BBC, Mahmut Hamsici) – BBC tarafından 1970 yılında hazırlanan “Atatürk: Türklerin Babası” belgeseli, BBC Arşivlerinde Türkiye programı kapsamında ilk kez Türkiyeli izleyicilerle buluşuyor.

Belgeselde Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemi, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Türkiyesi’nin ilk yıllarındaki gelişmelere paralel olarak anlatılıyor.

Michael Adams tarafından hazırlanan belgeselde görüntüler, hem 1970 yılında Çanakkale, Samsun, Amasya, Sivas ve Ankara’da BBC tarafından yapılan kayıtlar hem de tarihi görüntülerden oluşuyor.

Belgeselde röportajları yer alan isimlerse şunlar:

– Türkiye’nin ilk Başbakanı ve ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü

– Türkiye’nin ilk kadın avukatı Süreyya Ağaoğlu

– Kurtuluş Savaşı’nı genç bir gazeteci olarak izleyen ünlü İngiliz tarihçi Arnold Toynbee

– Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu kadrolarından, Atatürk’ün yakın arkadaşlarından asker ve siyasetçi Ali Fethi Okyar’ın oğlu Prof. Dr. Osman Okyar

Telif hakları nedeniyle belgeselde, dünyanın çeşitli müzelerinden alınarak kullanılan ve kaynakları tam olarak belirlenemeyen fotoğraflar ile görüntülerin yerine; British Pathé, Getty Images ve Genelkurmay Başkanlığı’nın kamuoyoyla paylaştığı fotoğraf ve görüntüler kullanıldı.

Bu yapılırken belgeselin editoryal bütünlüğünün bozulmamasına dikkat edildi,

Belgeseldeki bazı basit çeviri ve yazım yanlışı hatalarına ise, eserin orijinaline sadık kalmak için müdahalede bulunulmadı.

BBC’nin yayınladığı belgesel için: http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-41935211 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum