Yen 15 ayın en yüksek seviyesine tırmandı

2095434_720x360.jpg

Yen, traderlar Japonya’daki yetkililerin para birimindeki değer kazancına tolerans göstermelerini irdelerken 15 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Japonya hisseleri, ABD’de açıklanacak TÜFE verisinin öncesinde Asya hisselerinde karışık bir seyir izlenen Çarşamba gününde aşağı yönde hareket etti.

Hazine tahvilleri, altın ile birlikte yükseldi. S&P 500 endeks vadeli kontratları ve MSCI Asya Pasifik Endeksi yükseldi. Hong Kong ve Seoul’da hisseler yükselirken Shanghai’dekiler bir hafta sürecek Ay Yılı Tatili’nin öncesinde dalgalandı.

Japonya para birimi, yatırımcıların ABD’deki mali politikanın ABD faizlerini yukarı çekeceği yönündeki beklentileriyle yene satışların geldiği 2016 yılının Kasım ayından bu yana olan en yüksek seviyesine tırmandı. Japonya’daki yetkililer, Kabine Başsekreteri Yoshihide Suga’nın Çarşamba sabahında yaptığı “Abe yönetimi piyasa hareketlerini izlemeye devam edecek ve kurda istikrar sağlamak oldukça önemli” açıklamasıyla birlikte fazla endişe belirtmedi.

ABD’de Çarşamba günü açıklanacak enflasyon verisi, yatırımcıların enflasyon görünümünü ve bunun Fed’in para politikası gidişatı için ne anlama geldiğini değerlendirmesiyle birlikte piyasaların ne yöne gittiğine dair ipuçları verebilir.

Piyasalar

*Japonya’da Topix Endeksi, yüzde 0.5 kadar yükselmesinin ve yüzde 1.5 düşmesinin ardından Tokyo saatiyle 14:36’da yüzde 0.7 kaybetti. Nikkei 225 Endeksi ise yüzde 0.4 aşağıdaydı.

*Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi, yüzde 0.3 düşyü. Kospi Endeksi, yüzde 1.1 yükseldi.

*Hong Kong’da Hang Seng Endeksi, yüzde 1.2 yükselirken Shanghai Bileşik Endeksi, fazla değişmedi.

*S&P 500 endeks vadelileri, yüzde 0.2 yükseldi.

*MSDCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.5 kazanç sağladı.

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi, yüzde 0.3 düştü.

*Yen, yüzde 0.6 güçlendi ve 107.22 dolara çıktı.

*Euro, dolar karşısında yüzde 0.2 yukarıda 1.2377 seviyesinden işlem gördü.

*ABD’de 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi, 1 baz puandan daha fazla düştü ve yüzde 2.82’ye indi.

*Batı Teksas Petrolü (WTI), varil başına 59.20 dolarda fazla değişmedi.

*Altın, kazançlarının üçüncü gününde yüzde 0.4 yükseldi ve ons başına 1,335.03 dolardan işlem gördü.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum