Ünlü yatırımcı Mobius: Türk varlıkları şu an çok ucuz görünüyor

mobius.jpg

Uluslararası piyasalarda ‘yatırım gurusu’ olarak tanınan Mobius Capital kurucusu Mark Mobius, Bloomberg HT’deki Akıllı Para programında Açıl Sezen’in sorularını yanıtladı.

Türk varlıklarının ucuz olduğunu belirten Mobius, “Şu an gelişen piyasalarda görülen aşağı yönlü hareketten kaynaklı olarak iyimserim. Türkiye şu an çok çok ucuz görünüyor. Sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda Arjantin’de ve para birimi dramatik bir biçimde değer kaybeden, faiz oranlarının oldukça yüksek olduğu ve hisse fiyatlarının düşük olduğu diğer ülkelerde de muazzam fırsatlar var.” ifadelerini kaydetti.

Türkiye’de tüketici odaklı sektörlerin özellikle ilgi çekici olduğunun altını çizen Mobius, “Çünkü büyük bir tüketici piyasaya sahipsiniz. Aynı zamanda satması gerekenin çok azını satan şirketleriniz de var. Bence bu an birçok yeniden yapılandırma söylentileri olmasına rağmen ardından bankalara bakmanız gerekiyor. Bankalar Birliği’nin bu problemin üzerine gitmesi de iyi bir şey. Uzun vadede bankalar toparlanacak ve iyi birer fırsat olacaklar.” dedi.

“Türkiye bankalarında alıma başladınız mı?” sorusuna Mobius ise “Başlardım. Ancak şu an yeni bir fon için hazırlık yapıyoruz. Hali hazırda yatırım yapmadık, ancak kesinlikle bakacağız. Bazı piyasalarda daha fazla aşağı yönlü hareketler görülebileceğini belirten Mobius “Ancak bütün piyasaların aynı olmadığını da unutmamalısınız. Gelişen piyasalarda bazı piyasalar istikrara kavuştu hatta yukarı yönlü hareket ediyor. Bu noktada en ucuzun en iyi fırsat olduğu alanları seçmeliyiz.” yorumunu yaptı. Bu noktada Hindistan’ın listenin başında yer alacağını belirten Mobius “Brezilya, Türkiye, Arjantin, Meksika da bu listede yer alıyor. Saydığım bu ülkeler özellikle ilgi çekici.” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum