TL’deki satış rüzgarı metalleri etkiledi

591da410936b9.jpg

Türk Lirası’nda yaşanan dramatik değer kaybının Avrupa’da yarattığı kaygılar doları son 13 ayın en yüksek seviyesine getirdi. Güçlenen dolar başta bakır olmak üzere metaller üzerinde baskı yaratıyor.

ABD ile yaşanan siyasi gerilim nedeniyle TL’de yaşanan sert satışlar küresel hisse senedi ve gelişmekte olan ülkelerin paralarını ciddi şekilde etkiledi. Türk Lirası’nda yaşanan dramatik değer kaybı sonrasında Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) BBVA, UniCredit, BNP Paribas gibi Euro Bölgesi’nin en büyük bankalarının Türkiye’deki risklerinden giderek daha fazla endişe duyduğuna ilişkin haberler bir anda Avrupa borsaları ve euroda sert satış dalgası yaşanmasına sebep oldu.

ABD Doları son 13 ayın en yüksek seviyelerine gelince metal piyasalarında düşüşler başladı. Londra’da bakır başta olmak üzere endüstriyel metallerin fiyatında hızlı geri çekilme yaşandı.Dolar üzerinden satılan sanayi metallerinin cazibesi azalırken, fiyatlarda yüzde 1’nin üzerinde düşüş kaydedildi. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Londra Metal Borsası’nda 3 ay vadeli bakırın tonu 6.158 dolara indi. Yüzde 2’ye yakın değer kaybı yaşayan alüminyum 2.065 dolara kadar düştü.

Türkiye’ye çelik vergisinin ikiye katlanması da etkili oldu

Metal fiyatlarındaki düşüşte ABD’de cuma günü gelen TÜFE rakamlarının, ABD Merkez Bankası Fed’in bu yıl iki kez daha faiz artırması için elini güçlendirmesinin dolara destek vermesi de etkili oldu. Metal piyasalarına olumsuz etki eden bir diğer faktör de ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yönelik çelik ve alüminyum ek ithalat vergisini ikiye katlayacaklarına dair yaptırım kararı oldu. ABD’nin geçen hafta içinde önce İran’a yönelik yaptırımları devreye sokması, ardından Rusya’ya yönelik yeni yaptırım açıklaması ve Türkiye’ye ek vergileri ikiye katlamasının siyasi ve ticari gerilimi artıracağı endişesi metal fiyatlarına düşüş olarak yansıdı. Ticaret savaşlarının, ekonomik görünümü bozarak metal talebini aşağı çekebileceği belirtiliyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum