Sterlin, TL karşısında tarihi zirvesini gördü

dolar-sterlin.jpg

Türk Lirası, ekonomik veriler ve ABD merkezli haber akışı ile geriledi.

ABD’de tüketici güveninin son 17 yılın en yüksek seviyesine çıkması ve gelecekteki FED Başkanı Powell’ın, bir sonraki toplantıda faiz oranlarını artırmak için şartların oluştuğunu belirtmesi dolara destek verdi.

İçeride ise ekonomik güven endeksi yüzde 3,4 düşüş kaydederek 97,9 seviyesine geriledi. Öte yandan yurtiçi piyasalar, ABD’de devam eden Reza Zarrab davasına ilişkin gelişmeler ve haber akışına bağlı olarak satış baskısı gördü.

Haftaya başlarken 3.90 seviyesinin altına inen dolar/TL, ABD’den gelen haberlerle yükselişe geçti. Dün, gün içinde en düşük 3.8976 seviyesini test edilse de, gün sonuna doğru yükseliş hızlandı ve kur 3.97 seviyesini aştı.

Dolar/TL, saat 08:40’da yüzde 0,30 yükselişle 3.9730’dan işlem gördü. Aynı dakikalarda euro/TL 4.7090 seviyesinde yer alıyor. Sterlin/TL ise 5.3130 ile yeni tarihi zirvesini gördü.

Kritik dava başladı

New York’ta görülen kritik dava başladı. Davanın savcısı, Reza Zarrab’ın suçunu kabul ettiğini ve tanıklık yapacağını açıkladı. Davada Hakan Atilla’nın avukatları, Reza Zarrab’ın hapis cezasından kurtulmak için yalan söylediğini savundu.

Piyasalar ABD’ye odaklandı

Piyasalarda bugün FED Başkanı Janet Yellen’ın konuşması ve ABD GSYİH 3. çeyrek verileri takip edilecek. Ayrıca, Reza Zarrab davasına ilişkin gelişmeler de izlenecek.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum