Societe Generale’den de TL için pozitif yorum

Societe-Generale.jpg

TL ile ilgili pozitif analizlere bir yenisi daha eklendi.

Goldman Sachs’ın ardından Societe Generale de Türk Lirası ile ilgili pozitif değerlendirmelerde bulundu.

Societe General tarafından 24 Ağustos’ta yayınlanan raporda gelişen ülke kurları arasında en güçlü “boğa” görüşlerinin TL’ye yönelik olduğu kaydedildi.

Raporda ekonomik büyüme, teşvik politikaları ve ihtiyatlı TCMB’nin TL’yi cazip kıldığı vurgulandı.

Sterlinin Brexit sonrasında ucuzladığını söyleyen Societe Generale buna karşın yüksek cari açığın faizlerin düşük olduğu bir ortamda sterlin için negatif olduğu kaydedildi.

Analistler 3 aylık forward ile GBP/TL’de kısa pozisyon açılmasını tavsiye ederken, bu pozisyonun 3 ay içinde 301 baz puan carry imkanı sunduğu kaydedildi.

GOLDMAN SACHS: TL UCUZ TARAFTA

Goldman Sachs’a göre ise Güney Afrika, Filipinler ve Türkiye varlıkları ucuz görünürken Macaristan, Güney Kore, Şili ve Polonya varlıkları ise pahalı durumda.

Analist Caesar Maasry tarafından yayınlanan raporda, gelişen ülke para birimleri arasında Meksika Pezosu, Türk Lirası ve Güney Afrika Randı’nın ucuz tarafta olduğu belirtilmişti.

Raporda Güney Afrika’nın gelişen ülkeler arasında en ucuz tahvillere sahip ülke olduğuna dikkat çekilirken, hisse senetleri tarafında ise Brezilya ve Hindistan’ın tercih edildiği vurgulandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum