Putin: Kripto paraların kullanımı ciddi riskler taşıyor

bitcoin.jpg

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, vatandaşları ve işletmeleri sanal paraların yarattıkları risklerden korumak için kripto paralara yönelik bir düzenleme otoritesi oluşturacaklarını söyledi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Putin, “Kripto paraların kullanımı ciddi riskler taşıyor. Merkez Bankası’nın bu konudaki pozisyonunu biliyorum ve bu konuyu Başkan Nabiullina ile birçok kez müzakere ettim” ifadesini kullandı.

Ayrıca Putin, sanal paraların kara para aklama, vergiden kaçma ve terörün finansmanı için kullanılabileceği uyarısında bulundu.

Habertürk’te yayınlanan bir habere göre ise birçok şeyde kullanılabilen Bitcoin vatandaşlık almak için de kullanılıyor.

Büyük Okyanus’un güneyinde yer alan ada ülkesi Vanuatu, 200 bin dolar karşılığı verdiği vatandaşlık hakkının başvurularında dijital para da kabul edeceklerini açıkladı.

Buna göre, 277 bin kişinin yaşadığı ülkeden vatandaşlık almak isteyenler yaklaşık 43,64 Bitcoin ödeyecek. İngiliz Milletler Topluluğu’na bağlı Vanuatu’da yaşayanlar, aralarında İngiltere, Rusya ve Avrupa Birliği üyelerinin de olduğu 113 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor.

Vatandaşlarına düşük vergi imkanı tanıyan ülkede çift pasaportlulara gelir vergisi uygulanmıyor.

Vanuatu Bilgilendirme Merkezi Genel Müdürü James Harris, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Finansal transferlerde kripto paraların kullanılması hakkında bazı şüpheler bulunuyor. Ancak bu şüphelerin tersi de mümkün. Kripto para birimi, tüm ortaya çıkış ve işlem geçmişinin izlenebileceği bir muhasebe defterine sahip” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum