Piyasalar, Perşembe günü açıklanacak ABD büyüme verisini bekliyor

bist_borsa_istanbul_20211.jpg

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 2.711,04 puan azalırken, toplam işlem hacmi 5,3 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 4,95, holding endeksi yüzde 1,48 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla gerileyen bankacılık, tek kazandıran ise yüzde 0,20 ile sigorta oldu.

Güne yatay başlayan BIST 100 endeksi, öğleden sonra etkisini artıran satışlarla sert bir şekilde düşüşe geçti.

Ekomonitör’e konuşan Ekonomistler Platformu Finans Çalışmaları Grubu Başkanı Emrah Ceylan, özellikle bugün açıklanan Orta Vadeki Program kapsamındaki vergi artışlarının piyasada etkisinin hissedildiğini ifade etti. Ceylan yaptığı açıklamada BIST 100 içinde bankacılık endeksinin, sektördeki vergi artışının ardından ciddi etkilendiğini ifade etti.

Dün akşam ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen’ın Fed’in “şahin” tutumunu devam ettirmesi ile küresel piyasalarda dolar talebi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin arttığına dikkati çeken analistler ise Dolar/TL’nin de buna paralel 3,5857 ile 12 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyesini gördüğünü söyledi.

Yarın piyasalarda, başta ABD’de büyüme verisi olmak üzere açıklanacak veriler takip edilecek. Ekonomistler Platformu Finans Çalışmaları Grubu Başkanı Emrah Ceylan, ABD’de yaz döneminde yaşanan kasırgaların yarattığı olumsuz etkiye rağmen büyüme verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi durumunda FED’in önümüzdeki dönemde faiz arttırma ihtimalinin daha fazla artacağına dikkat çekerek Doların değer kazancının sürebileceğini ifade etti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum