Piyasa, faiz toplantısını bekliyor

2071384_770x443.jpg

Merkez Bankası’nın (TCMB) 13 Eylül’deki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz artışı yapacağına yönelik beklentilerle geçen haftanın son iki gününde aşağı yönlü harekete geçen dolar/TL bugün dar bir aralıkta işlem gördü. En yüksek 6.49, en düşük 6.39 seviyeleri test edilirken, gün 6.45 -6.46 seviyelerinde tamamlandı.

TCMB enflasyon verileri ardından yaptığı yazılı açıklamada son dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmelerin fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret ettiği belirtilerek, “Merkez Bankası fiyat istikrarını desteklemek amacıyla gerekli tepkiyi verecektir. Son gelişmeler dikkate alınarak Eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısında parasal duruş yeniden şekillendirilecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir” denilmişti.

Reuters anketine göre TCMB’nin Eylül ayı PPK toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizini 200 ile 725 baz puan arasında değişen bir oranda artırması bekleniyor.

TL, cuma günü dolar karşısında yüzde 2’yi aşkın değer kazancı ile en iyi performansı gösteren gelişmekte olan para birimi olurken, kur Cuma günü güne başladığı 6.60’lı seviyelerden 6.45’in altına kadar düşmüştü.

Borsada satışlar arttı

İkinci çeyrek büyüme verisinin beklentilere paralel (yüzde 5,2) açıklanmasından bulduğu destekle 93.662 puana kadar çıkan BİST 100 endeksi ise, bu seviyede etkisini artıran satışlarla 92.000 puanın altına sarktı. Bu seviyede tutunmaya çalışan endeks kapanışta 1,69’luk kayıpla 91.698 seviyesinde yer aldı.

Tahvil-bono piyasasında ise geçen hafta görülen sert gevşeme sonrası yukarı yönlü bir seyir izlendi. Geçen hafta 240 baz puana varan düşüş kaydeden 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 19.95’e çıktı. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 25,01 oldu.

Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 5.2 büyümesinin ardından finansal koşullardaki sıkılaşma, TL’deki değer kaybı, TCMB’nin sıkılaştırma adımları ve iç tüketimde yavaşlamanın etkisiyle ekonomide son iki çeyrekte daralma bekleniyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum