Küresel piyasalarda hisseler karışık

kuresel-piyasalar-yellenin-konusmasina-odaklandi_f77d528.jpg

Dolar ve Hazine tahvillerinin faizi, ABD vergi indirimi görünümüne bağlı olarak düştü. Bir yandan yatırımcılar, Donald Trump’ın Fed başkanlığına Jerome Powell’ı getireceği yönündeki haberi sindiriyor.

Asya’da hisse fiyatlarını 10 yılın en yüksek seviyesine taşıyan ralli, ABD endeks vadeli kontratları gerilerken yavaşlama işaretleri veriyor. Konuyla alakalı üç kaynağa göre Trump, Yellen’ın koltuğuna Fed Guvernör’ü Powell’ı getirecek.

Yatırımcılar, ABD vergi reformuna, kurumsal kar açıklamalarına ve Cuma günü açıklanacak ABD istihdam verisine odaklanmış durumda.

Japonya’da Honda Motor Co.’nun kar görünümündeki iyileşme şirket hisselerini yukarı çekti ve Topix Endeksi’ni 2007’den bu yana olan en yüksek seviyesine taşıdı. Petrol fiyatları yılın en yüksek seviyesine yakın seyretti.

Trump, Fed başkanı seçimini Perşembe günü yapacağını belirtti. Fed başkanlığı koltuğuna kimin oturacağı sorusu, Fed’in Çarşamba günkü politika kararına gölge düşürdü. Fed, Çarşamba günkü toplantısında, ekonomiye ilişkin değerlendirmesini hafif bir biçimde güncelledi ve Aralık ayı faiz artışı beklentilerini güçlendirdi.

Bloomberg

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum