Küresel Piyasalar’da düşündüren gelişme

indir-1.jpg

Avrupa hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları yukarı yönde hareket ederken, Asya hisse senetleri, traderların ABD ve Çin arasında yeni dış ticaret kısıtlamalarının uygulanmasına hazırlanmaları ile birlikte dokuz ayın en düşük seviyesine geriledi. Euro, parasal sıkılaştırmanın öngörülenden daha önce başlayacağına ilişkin beklentilerin etkisiyle ralli yaptı.

Oto üreticileri, Stoxx Europe 600 Endeksi’ndeki yükselişe destek sağlarken, Tokyo, Çin ve Hong Kong piyasalarında işlem gören hisse senetleri değer kaybetti. Dolar hafifçe gerilerken, yuan sakin bir seyir izledi. Uluslararası dış ticaret güçlü bir şekilde bağımlı olan emtia grubu, demeri cevheri vadelilerinin Singapur’da Nisan ayından bu yana en düşük seviyeye inmesi ile birlikte değer kaybetti.

Avrupa ortak para birimi, yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) faiz artırımlarına ilişkin beklentileri yeniden fiyatlaması ile birlikte ve Almanya’da fabrika siparişlerinin Mayıs ayında güçlü bir şekilde arttığını gösteren veriler sonrası ralli yaparken, Avrupa ülke tahvilleri değer kaybetti. Sterlin, İngiltere Başbakanı Theresa May’in Brexit konusundaki vizyonuna destek aramaya devam etmeleri ile birlikte hafifçe yükseldi.

Ticaret savaşı, dünyanın en büyük iki ekonomisi ABD ve Çin’in birbirlerine yeni gümrük vergileri uygulamaları ile birlikte yeni bir safhaya girmeye hazırlanıyor. Çin, ilk harekete geçen olmayacağını açıklarken, ABD vergi uygulamasına başlayana kadar beklemede kalacaklarını kaydetti. Yatırımcılar ayrıca, bu akşam açıklanacak Fed tutanakları ve yarın açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verilerinden dolayı oldukça yoğun bir Cuma gününe hazırlanıyor.

Diğer taraftan, Batu Teksas petrolü (WTI), yatırımcıların dikkatlerini ABD’de azalan ham petrols tokalrına karşılık Suudi Arabistan’ın üretimia rtırma taahhüdüne çevirmeleri ile birlikte yatay bir seyir izledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum