Küresel piyasalarda belirsizlik hakim

endeks.jpg

ABD’de vergi reformuna ilişkin belirsizliklerin devam etmesi, beklentilerden iyi gelen makroekonomik verilere karşın pay piyasalarının cuma günü satış ağırlıklı bir seyir izlemesine neden oldu.

Geçen haftanın son işlem gününde Dow Jones endeksi yüzde 0,43, S&P 500 endeksi yüzde 0,26 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,15 değer kaybetti. ABD’de açıklanan konut başlangıçları, ekimde yüzde 13,7 yükselerek bir yılın zirvesine çıktı ve yüzde 5,6’lık artış beklentisinin çok üzerinde gerçekleşti.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump vergi reformu ile ilgili, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Eğer Demokratlar bu kadar engelleyici olmasa ve düşük vergilerin gücünü anlasaydı onların birçok görüşünü yasa tasarısına koyabilirdik” ifadesini kullandı.

Almanya’da hükümet kurma çabaları başarısız oldu

Avrupa tarafında ise İngiltere’de Brexit ile ilgili endişeler ve İspanya’da Katalonya belirsizliği devam ederken, Almanya’da da hükümet kurma çalışmalarından sonuç alınamaması euronun değer kaybetmesine neden oldu.

Almanya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi Genel Başkanı Angela Merkel, koalisyon çalışmalarının sonuçsuz kalmasının ardından yaptığı açıklamada, Hristiyan Birlik partilerinin, Hür Demokrat Parti ve Yeşiller ile koalisyon kurma konusunda yapılan görüşmelerde çözüm bulmak için her şeyi denediğini söyledi.

Analistler, Almanya’da bundan sonra hükümet kurma çalışmalarının nasıl devam edeceğinin takip edileceğini belirterek, erken seçim veya azınlık hükümeti kurma gibi seçeneklerin gündeme gelebileceğini kaydetti. Söz konusu gelişmelerle euro/dolar paritesi, Asya piyasalarında yüzde 0,5 değer kaybederek 1,1735’e geriledi.

Siyasi belirsizliklerle cuma günü pay piyasalarında da negatif bir seyir izlendi. Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,41, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,32 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,08 düşüş kaydetti.

Dolar ve euro, yen karşısında değer kaybetti

ABD’deki vergi reformuna ilişkin belirsizliklerin doların yen karşısında değer kaybetmesine neden olması ve Japonya’da dış ticaret fazlasının beklentilerin altında kalması ile bugün Asya borsalarında da satış ağırlıklı bir seyir izleniyor. Dolar/yen paritesinin 112’nin altına gerilemesiyle kapanışa yakın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,5, Çin’de Şanghay bileşik endeksi de yüzde 0,1 değer kaybetti.

Öte yandan Almanya’da hükümet kurulamaması üzerine değer kaybeden euro, yen karşısında iki ayın en düşük seviyesine geriledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum