Küresel piyasalar imalat verilerine odaklandı

kuresel-piyasalar-yellenin-konusmasina-odaklandi_f77d528.jpg

Küresel piyasalarda bugün Avrupa ve ABD kaynaklı yoğun veri ve haber akışı takip edilecek.

Suudi Arabistan Petrol Bakanı ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Konferansı Başkanı Halid El-Falih, petrol üretiminin kısıtlanmasına ilişkin anlaşmanın 2018’in sonuna uzatıldığını belirtti. Gelişme sonrasında dün 62,14 dolarla son 10 günün en düşük seviyesine gerileyen Brent petrolün varil fiyatı, bugün 62,9 dolar seviyelerinde dengelendi.

ABD’de ülke merkez bankası Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi çekirdek PCE fiyat endeksi dün beklentiler doğrultusunda açıklanırken, ülkede ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı 238 bine gerileyerek beklentinin altında kaldı. ABD’de 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2,4368 ile 27 Ekim’den bu yana en yüksek seviyeyi görürken, dolar endeksi 92,729 seviyelerine kadar gerilemesi sonrasında bugün 92,9 seviyelerinde bulunuyor.

Gelişmeler sonrasında Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 1,39 değer kazanarak tarihinde ilk kez 24 binin üzerine kapanırken, kasım ayını son 20 yılın en iyi performansıyla tamamladı. S&P 500 Endeksi yüzde 0,82 artışla rekor tazeledi, Nasdaq Teknoloji Endeksi ise yüzde 0,73 yükseldi.

Analistler, ABD’de açıklanan olumlu veriler ve şirket finansallarının yanı sıra vergi reformuna yönelik beklentilerin güçlenmesinin pay piyasalarına alım getirdiğini belirterek, bugün ABD’de kasım ayı ISM İmalat Sanayi Endeksinin takip edileceğini, endekste manşet değerden çok siparişler, fiyat ve istihdam gibi alt kalemlere odaklanılacağını kaydetti.

Öte yandan ABD’de vergi reformunun Senato’da oylanmasının bugüne ertelendiğine işaret eden analistler, konuya ilişkin gelişmelerin piyasaların üzerinde belirleyici rol oynayacağını ifade etti.

Avrupa borsaları pozitif verileri karşın geriledi

Avrupa’da dün açıklanan verilere göre, Euro Bölgesi’nde öncü yıllık enflasyon kasımda yüzde 1,5’e yükselerek piyasa beklentilerini karşılamazken, işsizlik yüzde 8,8’e geriledi. Pozitif verilere karşın, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,9, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,47 ve Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,29 geriledi. Dün en düşük 1,1810 seviyesine gerileyen euro/dolar paritesi ise bugün yeniden 1,19’un üzerine çıktı.

Analistler, Avrupa tarafında geçen hafta açıklanan öncü PMI verilerinin, imalat sanayinin hız kazandığına işaret ettiğini anımsatarak, bugün nihai verilerin yakından takip edileceğini kaydetti.

Asya’da pay piyasaları karışık

Asya tarafında pay piyasalarında bu hafta hakim olan karışık seyrin bugün de deva ettiği görülüyor. Japonya’da açıklanan işsizlik oranı ve enflasyon verilerinin beklentiler paralelinde açıklanması sonrasında Nikkei 225 endeksi yüzde 0,6 yükselirken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2 geriledi.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle;

10.00 Türkiye, kasım imalat sanayi PMI
11.45 İtalya, kasım imalat sanayi PMI
11.50 Fransa, kasım imalat sanayi PMI
11.55 Almanya, kasım imalat sanayi PMI
12.00 Euro Bölgesi, kasım imalat sanayi PMI
12.30 İngiltere, kasım imalat sanayi PMI
17.45 ABD, kasım imalat sanayi PMI
18.00 ABD, kasım ISM İmalat Sanayi Endeksi
18.00 ABD, ekim inşaat harcamaları

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum