Küresel Piyasalar: Asya hisseleri ralli yaptı, dolar düştü

küresel-piyasalar.jpg

Asya’da hisse senedi piyasaları, küresel satış dalgası ile gerçekleşen kayıpların bir kısmını toparladı. ABD hisseleri, “düşükken alın” çağrılarına bağlı olarak ralli yaptı. Goldman Sachs başstratejisti, “ABD hisselerini alma zamanı” önerisinde bulunanlar arasında yer alıyor. Hazine tahvili faizleri, Salı günkü tırmanışın ardından düştü.

Japonya’da göstergeler, gün içi yüksek seviyelerden gerileme görülse de yukarı yönde hareket etti. S&P 500 endeks vadelileri düştü ve Çin hisseleri kaybederek toparlanmanın henüz sağlamlaşmadığını öne sürdü. Nikkei 225 Endeksi, Cboe Volatilite Endeksi’nin neredeyse yüzde 20 düşmesinin ardından durgunlaştı. Yen ve altın, yukarı yönde hareket etti.

Fiera Capital Corp’un Montreal’de görev yapan fon yöneticisi Candice Bangsund, “Geri çekilme, sağlıklı bir düzeltme olarak görülebilir” dedi ve “Borsada geçtiğimiz yıl gerçekleşen ralliyi tetikleyen olumlu koşullar, bu noktada da büyük ölçüde değişmedi – küresel ekonomik genişleme sürüyor ve kurumsal karlar hızlanmaya devam ediyor” diye konuştu.

Dünya çapında geçtiğimiz hafta başlayan hisselerdeki sert satış dalgası, bu hafta derinleşti. Sert düşüşün Avrupa’dan Japonya’ya, piyasaları terk etmesinin ardından traderlar, bu rallinin sürdürülebilir olup olamayacağını izliyor.

Bir yandan petrol, ABD’deki hampetrol stoklarının beklenmedik şekilde düşmesinin ardından üç günlük düşüşüne son vererek yükseldi. Metaller yükseldi. Bitcoin, Ekim ayından bu yana ilk kez 6,000 doların altına inmesinin ardından 7,000 dolar civarından işlem gördü.

Piyasalar

*Japonya’da Topix Endeksi, yüzde 3.5 kadar kazanmasının ardından geri çekilerek Tokyo’da saat 14:27’de yüzde 1 yukarıda seyretti. Nikkei 225, yüzde 0.6 tırmandı.

*Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi, yüzde 0.8 yükseldi.

*Hong Kong’da Hang Seng Endeksi, yüzde 0.8 kazandı. Shanghai Bileşik Endeksi, yüzde 0.8 düştü ve CSI 300 Endeksi, yüzde 1 kaybetti.

*S&P 500 endeks vadelileri, yüzde 0.7 düştü. Gösterge, Salı gününü yüzde 1.7 kazançla tamamladı.

*MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.9 tırmandı.

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi, yüzde 0.1 düştü.

*Yen, dolar karşısında yüzde 0.4 yükseldi ve parite, 109.15’e indi.

*Euro, yüzde 0.1 yukarıda 1.2390 dolardan işlem gördü.

*Sterlin, yüzde 0.1 güçlenerek 1.3963 dolara çıktı.

*ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi, yaklaşık 3 bp düşerek yüzde 2.77’ye indi. Gösterge faiz, Salı günü 9 baz puan tırmanmıştı.

*Batı Teksas Petrolü (WTI), yüzde 0.6’lık bir tırmanışla varil başına 63.94 dolara çıktı.

*Altın, yüzde 0.4 yükselerek ons başına 1,329.42 dolardan işlem gördü.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum