Küresel borsalar hız kesmedi

kuresel-piyasalar-yellenin-konusmasina-odaklandi_f77d528.jpg

Küresel piyasalar ABD Merkez Bankası (Fed) kararlarını bekliyor.

ABD’de dün açıklanan tüketici güven endeksi son 17 yılın zirvesine çıkarken, vergi reformu ve ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası soruşturmasına ilişkin gelişmeler gündemi meşgul etmeye devam etti.

Söz konusu gelişmelere karşın pay piyasaları yükseliş eğilimini devam ettirirken, dolar endeksi 94,5 seviyesinde dengelendi. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,12, S&P 500 endeksi yüzde 0,09 ve Nasdaq endeksi de yüzde 0,43 değer kazandı.

Analistler, bugün Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından çıkacak kararlar ve imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin takip edileceğini belirterek, Fed’in bu ay faizlerde değişikliğe gitmesinin beklenmediğini, aralık ayı için ise faiz artış beklentilerinin yüzde 70 seviyelerinde bulunduğunu kaydetti.

Euro Bölgesi’nde, dün açıklanan büyüme verisinin yıllık yüzde 2,5 ile beklentileri aşması ve enflasyonun yüzde 1,4 ile beklentilerin hafif altında kalması sonrası pay piyasalarında pozitif bir seyir izlendi. Almanya’da resmi tatil dolayısıyla işlem yapılmayan günde, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,18, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,07 ve İspanya’da IBEX 35 endeksi yüzde 0,74 değer kazandı.

Bugün Çin ve Japonya’da açıklanan imalat sanayi PMI verilerinin beklentiler doğrultusunda gelmesi ve dolar/yen paritesindeki yükselişle Nikkei 225 endeksi, kapanışa yakın yüzde 1,75 değer kazanarak 1996 yılındaki tarihi zirvesine yaklaştı. Bugün 22.416 puana kadar çıkan Nikkei 225 endeksinde rekor, Haziran 1996’da gördüğü 22.757 seviyesinde bulunuyor. Çin’de Şanghay bileşik endeksi ise yatay bir seyir izliyor.

Dünya

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum