Kur yeni güne yükselişle başladı

bistendıs.jpg

BİST 100 endeksinin güne hafif yükselişle başlaması bekleniyor

Son 3 haftada jeopolitik riskler ve doların küresel bazda değer kazanmasıyla sert yükselen Dolar/TL yeni güne 3.57 seviyelerinde başladı.

Küresel piyasalara paralel olarak pozitif seyrini sürdüren Borsa İstanbul’un güne hafif yükselişle başlaması bekleniyor.

Bugün piyasalar yurtiçinde Eylül ayı enflasyon verilerini takip edecek. Bloomberg anketlerine göre beklenti, enflasyonun aylık bazda %0,63, yıllık bazda ise %11,10 artış göstermesi yönünde.

Piyasalarda bu hafta neler olacak?

ABD cephesinde bugün önemli bir veri akışı yok, yarın Fed Başkanı Janet Yellen’ın akşam yapacağı konuşma piyasaların takibinde olacak. Haftanın devamında da ABD tarım dışı istihdam verisi Fed’in faiz artırımlarının yol haritasını anlamak açısından önemli olacak.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan ABD’de dün açıklanan ve beklentilerin üzerinde gelen ISM imalat endeksinin faiz artırımı konusunda Fed’i destekleyeceği beklentilerinin dolar tarafındaki güçlü seyrin sürmesine neden olduğunu belirtti.

Erkan “3.59 üzerinde kalıcılık sağlanması halinde TL açısından riskler bir kademe daha artacak ve 3.62 ilk hedef olarak değerlendirilebilecektir.” yorumunu yaptı.

Genel piyasa beklentisi ise, enflasyonun Ekim ayında da yükselip zirve yapmasının ardından yılsonunda tek hanelere inmesi şeklinde. Geçtiğimiz hafta yayınlanan Orta Vadeli Program’da 2017 yılsonunda hedeflenen enflasyon seviyesi %9,5 idi. Biz ise, piyasa beklentisine paralel olarak özellikle Çekirdek enflasyondaki bozulmanın bu önümüzdeki iki ayda da devam etmesini ve yılsonuna kadar %10-12 bandında kalmasını beklemekteyiz.

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum