Kritik zirve sonrası Riyal ve Ruble değer yitirdi

bankada-unutulan-paralar-icin-son-cagri-bankalarda-unutulan-paralar-nasil-geri-alinir.jpg

Jeopolitik endişelerle dolar dün Türk Lirası karşısında 4.1383 ile rekor kırarken, Euro da 5.1166 ile yeni zirvesine tırmandı. İran ise riyali sabitleyince kaybı yüzde 68’den yüzde 11’e indi. Kasım 2017’de yapılan Soçi Zirvesi sırasında da 3 ülkenin kurunda benzer hareketler yaşanmıştı.

Suriye krizinin sona erdirilmesi için yürütülen Astana barış sürecinin üç garantör ülkesinin liderleri olan Recep Tayyip Erdoğan, Vladimir Putin ve Hasan Ruhani’nin 4 Nisan’da Ankara’da bir araya gelmesinin ardından üç ülkenin para birimlerinde ilginç bir tesadüf olarak benzer kayıplar meydana geldi. Öyle ki İran Riyali önceki gün yüzde 58 değer kaybı ile dolara karşı 37 binden 62 bine kadar çıkarken hükümet riyali 42 bine sabitlemek zorunda kaldı. Böylece riyaldeki değer kaybı yüzde 11.2’de tutuldu. Rus Rublesi ise 3 Nisan’da 57.41’deyken dün değer kaybı yüzde 10’u buldu ve 1 doların karşılığı 63.09 rubleye kadar çıktı. Türk Lirası da o günden sonra yüzde 3.6 değer yitirdi ve dolar dün 4.1265 TL’ye çıkarak yeni rekorunu kırdı.

Suriye’de kimyasal silah kullanımı iddialarına ABD’nin tepki vereceğini açıklaması dün askeri bir hareketlilik yaratacağı öngörüleriyle jeopolitik endişeleri tetiklerken, rublede kayıpların yüzde 5’e ulaşması piyasalardaki satışı tetikledi. Borsa İstanul ise günü yüzde 2.12 kayıpla 110.758 puandan tamamladı. Dolar/TL ’de 4 seviyesinin üzerinde kalındıkça yükseliş eğiliminin devam edebileceği, risk iştahında bozulma olduğunda TL gibi iç dinamikleri zayıf olan para birimlerinin daha olumsuz etkilendiği belirtiliyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum