Gram altında 290 lira beklentisi

altin-2-iha_16_9_1533708231.jpg

Son zamanların en hızlı tırmanışını yaşayan dolar kuru yükseliş eğiliminde olan altının gram fiyatını 265,1 liraya çıkartarak rekor kırmasına yardımcı oldu.

Altının gram fiyatı bu hafta, altının ons fiyatındaki değer kayıplarına karşın dolar kurundaki yükselişlerden bulduğu destekle alış ağırlıklı bir seyir izledi. Haftaya 198,2 lira seviyesinden başlayan gram altın, bu süreçte yükseliş eğilimini sürdürerek, 10 Ağustos Cuma günü 265,1 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesine imza attı.

Bu haftayı 251 lira seviyesiyle kapatan altının gram fiyatı yatırımcısına bu hafta yüzde 26,6, yıl başından bu yana ise yüzde 58,1 oranında kazanç sağladı. Aynı dönemde altının ons fiyatındayaklaşık yüzde 0,14 değer kaybı yaşandı. Değer kaybını üst üste 5 haftadır sürdüren altının ons fiyatı, haftayı 1.2011,8 dolardan kapattı.

Analist İslam Memiş değerlendirmesinde, dolar kurundaki yükselişler devam ederse altının gram fiyatının 290 liraya çıkabileceğini ifade ederek şunları söyledi:

“Piyasalarda sert dalgalanmaları üç ay süreceğini tahmin ediyoruz. Bu üç aylık sürede dolar kurunun yönü altının gram fiyatında belirleyici olacağını öngörüyoruz. Dolar kuru yükselişlerini sürdürürse altının gram fiyatı, 290 liraya yükselebilir. Alınan tedbirler ve olumlu açıklamalar beklentileri karşılarsa altının gram fiyatı tekrar 200 lira seviyesinin altına sarkarak 190 lira seviyesine gerileyebilir.”

Ons altın ne durumda?

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ da altın ons fiyatının 2018 yılında cazibesini yitirdiğini belirterek şunları söyledi:

“Dünyada risk algısının en yüksek olduğu zamanlarda bile ons altına olan talep zayıf kaldı. Son dönemde, ABD ve Çin arasında ticaret savaşını konuşurken bile ons altın kendisini besleyemedi. Ticaret savaşı ile ilgili hala gelişmeler sürüyor olmasına karşı fiyatlamalar üzerinde etkisi eskisi kadar etkili değil.”

Karadağ, yılın geri kalanında ABD Merkez Bankası (Fed) ve ABD-Çin arasındaki ticaret savaşlarının altının ons fiyatı üzerinde etkili olacağını kaydetti.

Altının ons fiyatının son günlerde 1.205 dolar seviyesinden destek alarak yukarı yönde hareket ettiğini ifade eden Karadağ, altının ons fiyatının güçlenmesi açısından 1.218 doların üzerine yerleşmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: AA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum