Fitch, Türkiye’nin kredi notunu değiştirmedi

fitch-turkiye-nin-kredi-notunu-degistirmedi-buyume-yavaslayacak-enflasyon-cift-hane-olacak-417177-5.jpg

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, piyasa beklentisine paralel olarak Türkiye’nin kredi notu ve görünümünde değişikliğe gitmedi, yabancı para cinsinden kredi notunun ‘BB+’ seviyesinde teyit edildiğini, not görünümünün de ‘durağan’ olduğunu bildirdi.

Fitch, 27 Ocak 2017 tarihinde Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin bir alt kademesi olan ‘BB+’ seviyesine indirmişti. Türkiye, böylece son yatırım yapılabilir seviye notunu yitirmiş oldu. Fitch, 21 Temmuz 2017 tarihindeki son değerlendirmesinde ise değişiklik yapmamıştı. Kredi notuna ilişkin değerlendirmede; dış finansman görünümüne olan hassasiyete bağlı stresin artışı, politik görünüm ve güvenlik koşullarında önemli bir bozulma, negatif kredi notu aksiyonuna neden olabilecek faktörler olarak sıralandı.

Diğer taraftan, dışa bağımlılığı azaltacak ve yapısal eksiklikleri hedef alan reformlar ile makroekonomik verilerde iyileşmeyi destekleyen politik görünümde ve güvenlik durumunda iyileşme ise pozitif kredi notu aksiyonu sağlayacak etkenler olarak listelendi.

Fitch büyümede yavaşlama bekliyor
Fitch, ekonomik büyümenin bu sene yüzde 4,1, 2019 yılında ise yüzde 4,8 seviyesinde olacağını öngördü.
Fitch’den yapılan açıklamada Türkiye’nin son 5 yılda yakaladığı ortalama büyüme oranı olan yüzde 5,6’nın, benzer ülkelerin ortalaması olan yüzde 3,5’in üzerinde olduğuna işaret edilerek, şu ifadelere yer verildi: “2017’de büyüme teşvik önlemleri ile desteklenirken, ana ticari ortaklardaki güçlü büyüme ve turizmdeki kademeli iyileşmeden destek buldu. 2018’de daha sıkı mali ve parasal politikaların etkisi ve kredi imkânının azalması ile büyüme hızının yüzde 4,1’e yavaşlaması bekleniyor.”

Açıklamada, 2019’daki seçimler öncesinde yenilenecek teşvikler sayesinde ekonomik büyümenin yüzde 4,7’ye yükselmesinin beklendiği belirtildi.

Enflasyon beklentisi yükseldi
Açıklamada, “Para politikasının, enflasyonu hedefe yaklaştırmakta yetersiz olduğu kanıtlanırken, karmaşık politika çerçevesi de iletim mekanizmalarını yavaşlatıyor. Enflasyon 2017’de ortalama yüzde 11,1 olarak Türkiye’yi, Fitch’in “B” üzerinde not verdiği kategoride çift haneli enflasyon yaşayan iki ülkeden biri yaptı. Fitch, 2018’de de enflasyonun çift hanede kalmasını bekliyor” denildi.

Türkiye ofisini kapattı
Türkiye’de çeşitli sektörlerden 75’den fazla şirkete not veren Fitch Ratings, geçen hafta yaptığı açıklamada, İstanbul ofisini kapatma ve Fitch Ratings Finansal Derecelendirme Hizmetleri AŞ’yi tasfiye etme kararı aldığını açıklamıştı. Açıklamada, “Fitch’in Türkiye’deki işleri ve kapsamı değişmedi. Fitch, mevcut Türk firmalarını ve işlemlerini halihazırda faaliyet gösteren ofis ağı üzerinden kapsamayı sürdürecek”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum