Fed, piyasaları faiz artışı için hazırladı

FED.jpg

ABD Merkez Bankası (Fed) beklentiler doğrultusunda faizleri yüzde 1,00-1,25 aralığında sabit tutarken, karar metninde kullanılan ifadelerle piyasaları, aralık ayında 0,25 baz puanlık artışın geleceği yönünde hazırladı. Kasım ayı toplantısı öncesinde yüzde 60’lara kadar gerileyen aralık ayındaki toplantıda faiz artışına ilişkin beklentiler, toplantı sonrasında yüzde 92’ye çıktı.

Analistler, Fed’in yılbaşından bu yana uyguladığı iletişim politikası ile piyasaları kademeli faiz artışı için hazırladığını ve aralık ayında beklentiler doğrultusunda 0,25 baz puanlık faiz artışı yapılması durumunda bu yılki 3 sefer faiz artışı yapılacağı yönündeki yönlendirmenin de gerçekleşmiş olacağını ifade etti.

Fed’in uyguladığı sözle yönlendirmeyle piyasaları faiz artışlarına bir iki ay önceden hazırladığına dikkati çeken analistler, böylece özellikle kur ve faiz tarafında oynaklığın azalmasını sağladığını dile getirdi.

2017 yılına yüzde 0,50-0,75 aralığındaki faizle giren Fed, yayımladığı noktasal grafikle, piyasalara yıl sonuna kadar 3 kez 0,25 baz puanlık faiz artışı yapılabileceği mesajını vermişti. Mart ve haziran ayında 0,25 baz puanlık artışa giderek, faiz aralığını yüzde 1,00-1,25 aralığına yükselten Fed’in, aralık ayında da 0,25 baz puan artırıma giderek öngörülebilirliği ve buna bağlı olarak piyasalardaki düşük oynaklığı sürdüreceği tahmin ediliyor.

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya:
Aralık ayı toplantısında faiz artırımı masada

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya, Fed’in karar metninde kasırgalara rağmen ekonomik aktivitenin güçlendiği ifadelerinin dikkati çektiğini kaydetti.

Ayrıca Fed’in, kasırga sonucu benzin fiyatlarındaki artıştan dolayı eylül ayında enflasyonun yükseldiğini, ancak çekirdek enflasyonda yumuşak seyrin sürdüğüne işaret ettiğini söyleyen Yalçınkaya, “Kararda sürpriz yok, karar metninin de beklediğimiz yönde geldiğini söylemek mümkün. Aralık ayı toplantısında faiz artırımı masada” ifadelerini kullandı.

Reel Kapital Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan:
Son zamanların en etkisiz toplantılardan biri oldu

Reel Kapital Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, istifa eden Stanley Fischer’ın yerine FOMC’ye atanan Randal Quarles’ın guvernörlerden birisi olarak ilk defa katıldığı toplantının, gerek beklentiler, gerekse de basın toplantısı olmaması nedeniyle son zamanların en etkisiz toplantılardan biri olduğunu kaydetti.

Karar metninde aralık ayındaki olası politika aksiyonuna herhangi bir atıfta bulunulmamasına karşın, ekonomik büyüme için şimdiye kadar kullanılan “ılımlı” ibaresinin “güçlü oranda” diye değiştirildiğine dikkati çeken Erkan, “Metinde yer alan bu değişiklik toplantı kararının teorik olarak şahin şeklinde nitelendirilmesine neden oldu.” dedi.

Erkan, Trump’ın yeni Fed Başkanını açıklamasının beklenmesi ve ABD’de vergi reformu ile ilgili beklentiler nedeniyle Fed kararının piyasalara olası etkilerinin ertelendiğinin düşünülebileceğini ifade ederek, istihdam piyasasındaki toparlanma ve kademeli faiz artışlarının aynı şekilde politika açıklamasında yer almaya devam ettiğini söyledi.

Ekim ayında başlatılan bilanço küçültmesinin ilerlemekte olduğunun karar metnine eklendiğini anımsatan Erkan, bundan sonraki süreçte aralık ayındaki faiz artışı sonrasında Fed’in 2018 yılına ilişkin vereceği ipuçlarının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade etti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum