Euro tarihi zirvesini yeniledi

euro-money.jpg

ABD Merkez Bankası’nın politikasını beklenildiği kadar hızlı şekilde sıkılaştırmayacağı öngörüsü ve TCMB’nin gerekli görmesi halinde faiz de dahil gerekli adımları atacağına yönelik söylemlerle dolar/TL tarihi rekor seviyelerin altında seyretmeyi sürdürüyor.

Bankacılar ABD’de Şükran günü ve bazı Asya ülkelerindeki resmi tatilin ardından piyasada hacimlerin bugün de bir miktar düşük kalabileceğini, pazartesi günü normale dönülmesini bekliyor.

Çarşamba günü 3.98 ile yeni tarihi zirvesini gören dolar/TL, dün Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem’in TCMB’ye yönelik açıklamalarıyla sert gerileyerek 3.90’a kadar indi.

Dün, günü 3.92’nin hemen üzerinde tamamlayan dolar kuru, saat 11:45’da 3.9422’den işlem gördü.

Aynı dakikalarda euro/TL 4.6782 ile tarihi zirvesini yeniledi. Euro kuru, bir önceki zirvesini 22 Kasım’da 4.6772 ile görmüştü.
Makroekonomik veriler euroyu destekliyor

Dün açıklanan Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı tutanaklarının para politikası hakkında yeni bir ipucu vermediğini belirten analistler, siyasi belirsizliklerin devam etmesine karşın makroekonomik verilerin euroyu desteklemeye devam ettiğini kaydetti.

Piyasalar yoğun haber akışını izliyor

Ertem, enflasyon beklentileri bozulduğu taktirde TCMB’nin faizleri yukarı çekebileceğini, bir sonraki PPK toplantısının olduğu 14 Aralık’ı beklemesine de gerek olmadığını belirterek, “TCMB bir bakarsınız yarın da GLP’yi yukarı çıkartır” demişti.

Piyasalarda TL’ye özgü satış baskısı yaratan unsurlar arasında gösterilen enflasyonda yükseliş, AB, ABD ve NATO ile ilişkilere yönelik gelişmeler takip ediliyor. Bunun yanında ABD’de devam eden Reza Zarrab davasına ilişkin endişeler de piyasalarda yakından izleniyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum