Euro, Merkel’in açıklamaları ile geriledi

euro-money.jpg

Geçtiğimiz hafta dolar/TL, Cumhurbaşkanı’nın Merkez Bankası’na yönelik sert faiz eleştirisinin endişe yaratmasıyla 3.90’ın üzerini test etti. “Müdahale etmediğimiz için bunlar oluyor” şeklindeki açıklama analistler tarafından son dönemde yapılan en sert konuşma olarak nitelendirildi. Bu gelişmenin etkisiyle cuma günü bütün gelişmekte olan ülke para birimleri değer kazanırken, kayıp yaşayan tek EM para birimi TL oldu.

Dolar/TL, yeni haftanın ilk işlem gününde saat 07:50’de yüzde 0.16 düşüşle 3.8684’den alıcı buldu.

Euro, koalisyon kurulamaması ile geriledi

Diğer taraftan geçtiğimiz hafta beklentilerden iyi gelen ekonomik veriler ile küresel olarak değer kazanan euro, Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in koalisyon hükümeti kurma müzakerelerinin başarısız olduğunu açıklaması ile düşüşe geçti.

Saat 07:50’de euro, yen karşısında yüzde 0.61 düşerek 131.43 seviyesine inerken dolar karşısında da yüzde 0.53 zayıfladı ve 1.1732’ten işlem gördü. Aynı dakikalarda euro/TL’de yüzde 0.70 düşüşle 4.5371’den alıcı buldu. Böylece euro, yen karşısında iki ayın en düşük seviyesini görmüş oldu.

TL’de mevcut risklerin baskısı sürüyor

TL varlıklarda mevcut risklerin baskısı sürüyor. Dolardaki küresel değerlenme, enflasyon, Hazine’nin borç çevirme oranları, gerilen ilişkiler, jeopolitik endişeler ve olumsuz haber akışı TL varlıklarda kayba neden oluyor. Piyasa ayrıca Zarrab’ın 27 Kasım’daki duruşmasına ilişkin gelişmeleri izliyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum