Döviz piyasası güne sakin başladı

dolar-sterlin.jpg

TL’de kayıplar derinleşmeye başladı. Dün sterlin, euro ve döviz sepeti olmak üzere 3’ü döviz piyasasında, diğer ikisi altının gram fiyatı ve gösterge 10 yıllık tahvil faizinde olmak üzere piyasalar 5 zirve gördü.

Küresel olarak değer kazanan ve dün TL karşısında 4.6128 ile rekor seviyeyi gören euro, bu sabah saat 07:36’da yatay hareketle 4.5770’den işlem gördü.

5.1336 ile TL karşısında dün rekor kıran bir diğer para birimi olan sterlin aynı dakikalarda yine yatay hareketle 5.1190’dan alıcı buldu.

Dün bir ara yine 3.90’ı test eden dolar/TL kuru ise, nispeten sakin bir seyir izledi ve 3.88 civarında dengelenmeye çalıştı. Kur, bu sabah yatay hareketle 3.8819 seviyesinde yer alıyor.

Piyasaların gözü ABD’den gelecek veri ve haber akışında

Bugün ABD merkezli yoğun veri ve haber akışı piyasalar tarafından takip edilecek.

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği, dün ABD makamlarından Rıza Sarraf hakkında resmen bilgi talep edildiğini duyurmuştu. ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de, “Rıza Sarraf halen federal bir tutukludur. Bu aşamada daha ayrıntılı bir bilgi vermeyeceğiz” şeklinde açıklama yapmıştı.

Öte yandan Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, düşen işsizlik ve sürekli büyümenin ABD ekonomisinin sürdürülebilir bir seviyenin ötesinde hızlandığı anlamına geldiğini, bu nedenle Fed’in faiz artırımlarına Aralık ayı da dahil olmak üzere devam etmesi gerektiğini söyledi.

10:00 Türkiye, TCMB kısa vadeli dış borç verileri
16:30 ABD, Haftalık işsizlik başvuruları
16:30 ABD, Philadelphia Fed endeksi, ithal fiyatları
17:15 ABD, Sanayi üretimi
18:00 ABD, NAHB konut piyasası endeksi

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum