Dolarda dikkat çeken makas

f_01_331319575421.jpg

Küresel olarak değer yitiren dolar, Türk Lirası`na karşı halen 3,50`nin üzerindeki pozisyonunu koruyor.

Son dönemde ABD’de peşi sıra gelen skandallar ve yönetimdeki çalkantı doların küresel olarak gerilemesine yol açıyor. Bununla birlikte dolar/TL halen 3,50’nin üzerindeki seyrini koruyor. Son gelişmelerden sonra doların büyük para birimleri karşısındaki durumunu ölçen dolar endeksi aşağı yönlü bir ivme kazanırken, dolar/TL’nin yatay kaldığı görülüyor. Mayıs ayının ortasından bu yana dolar endeksi ile dolar/TL arasındaki makasın açıldığı görülüyor.
ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni atanan Beyaz Saray İletişim Direktörü Anthony Scaramucci’yi görevden almasının ardından yaşanan siyasi karışıktan dolayı baskı altında.

Beyaz Saray’da yaşanan son yönetim değişikliği ile dolar endeksinde 92 seviyeleri görüldü. Doların başlıca altı para biriminden oluşan sepet karşısında seyrini izleyen endeks, dün 3 Mayıs 2016’dan bu yana en düşük seviyesi olan 92.784’e kadar geriledi. Bunun karşısında dolar/TL kuru ise 3,52’nin altını gördü.

Trump yönetimi daha 1 yılını doldurmadan yönetimde birçok kilit isim görevden uzaklaştırıldı. Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, FBI Başkanı James Comey, Genel Sekreter Reince Priebus daha önce görevlerinden ayrılan isimler arasında.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum