Dolar, yön haritasını belirlemek için Jerome Powell’ı bekliyor Dolar/TL : 3.78

resized_4dec3-d5349b09dolar114.jpg

Dün 3.78 seviyelerinden günü tamamlayan Dolar/TL  yeni güne de bu seviyelerde başladı. Euro ise 4,6680 liradan işlem görüyor.

Piyasalar yeni Fed Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu’nda yapacağı konuşmaya odaklandı. Powell’ın bu akşam saatlerindeki konuşmasında enflasyona dair vereceği mesajlar faiz artışı patikasına dair sinyal vermesi açısından önemli olacak.

Üç faiz ve fazlası

Faiz artışına dair vurgulu olursa dolar da artış görülürken, TL gibi gelişmekte olan para birimleri değersizleşmesi devam edecektir.

Bloomberg HT’deki Yatırım Bülteni programına konuk olan Stretejist Arzu Toktay “ABD artık krizden çıkış politikalarına geçtiği için Powell’in daha şanslı konumda olduğunu söyleyelim. Fed önümüzdeki dönemde kademeli faiz artışlarına devam edecek noktaya geldi. Piyasanın merak ettiği 3 faiz artışının ötesinde dördüncüsü eklenir mi, buna yanıt aranacak.

Faiz artırımlarının hızlanabileceği yönünde duyum almak piyasaların yönünü etkileyebilir. Ancak piyasa oyuncuları buradan sürpriz çıkmayacak gibi bir fiyatlama yapıyor.” diye konuştu.

ABD’de dayanıklı mal siparişleri ve Conference Board Tüketici Güven Endeksi de günün öne çıkan verileri arasında.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum