Dolar yeniden 3.82

lady_counting_money_reuters.jpg

Noel tatili ile birçok ülke piyasasının kapalı olması nedeniyle, piyasalardaki işlem hacimleri de düşük kalırken dolar/TL gün içinde 3.80 civarında yatay bir seyir izledi.

Küresel piyasalarda yılsonu nedeniyle pozisyonlar büyük oranda kapatıldı ve yeni pozisyon açma istekliliği de bulunmuyor. Gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde ise bu azalan hacim döneminde iyimser bir hava yaşanıyor. Güney Afrika randı siyasi gelişmelerle iyimser bir seyir izliyor. Randdaki iyimserlik bazen tüm gelişmekte olan para birimlerine de yansıyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde geçen hafta başından bu yana görülen olumlu hava TL’ye de yansıyor. Öte yandan Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen hafta geç likidite penceresi faizinde yaptığı 50 baz puanlık artışı ortalama fonlama maliyetine de yansıtarak yüzde 12.75’e çekmesi de piyasayı destekleyen unsurlar arasında gösteriliyor. Fed ve TCMB’nin faiz kararlarının ardından ABD’deki dava süreci, jeopolitik gelişmeler, ABD ve AB ile ilişkiler hâlâ yakından izleniyor. ABD’nin İran yaptırımlarını ihlal etmekle yargılanan Halkbank yetkilisi Mehmet Hakan Atilla’nın New York’ta görülen davasında istişarelerine devam eden jüri henüz karara varmadı.

Uluslararası piyasalarda Noel tatilinin etkisiyle sakin seyir sürerken, Dolar/TL 3,80 seviyesinin üzerinde yatay seyrine devam  ediyor.

Saat 15:54 itibariyle dolar 3.8230 lira seviyesinde işlem görüyor.

Dolar/TL bugün en düşük 3,8067, en yüksek 3,8278 seviyesini  gördü.

Euro 4.5482 lirada seyrediyor. Euro/dolar paritesi  1.1892 seviyesinde. Gram altın 157.8 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi 13.40 seviyesinde bulunuyor.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

(Finansgundem.com) 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum