Dolar/TL, tarihi zirveyi yeniledi

IMG_1627.jpg

Haftaya son zamanların en kötü performansı ile başlayan Türk Lirası gelişen ülke varlıkları arasında en çok değer kaybeden para birimi oldu.

Dün güne 3,86 seviyelerinden başlayan dolar/TL, bugün 3.9477 ile yeni zirveye ulaştı. Almanya’daki erken seçim senaryolarıyla yurtdışı piyasalarda gevşeyen euro ise içeride 4,6408 ile rekor kırdı. Sterlin de 5,2340 ile tarihi zirveyi yeniledi.

Uzmanlar, TL’nin değer kaybetmesinde enflasyondaki artış ve siyasi gelişmelerin etkili olduğunu belirtiyor. Ekimde enflasyonun yüzde 11,90 gelmesinin ardından hem artan kur ve enerji fiyatları hem de soğuk havaların etkisi ile gıda fiyatlarının kasımda yılın en yüksek seviyesine çıkması bekleniyor. Öte yandan geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Merkez Bankası’na yönelik “Müdahale etmediğimiz için bu haldeler” şeklindeki sert faiz eleştirisinin piyasalarda tedirginlik yarattığı ifade ediliyor.

Bu arada Merkez Bankası, reel sektörün kur riskinin yönetilmesi amacıyla döviz kuru riski koruması sağlayacak TL uzlaşmalı vadeli döviz işlemlerine dün başladı. Bir, üç ve altı aylık ihalelere toplam 637 milyon dolarlık teklif geldi. Gelen tekliflerin 350 milyon dolarlık bölümü karşılandı. Uzmanlar, Merkez’in söz konusu adımının piyasalarda pek olumlu karşılanmadığı ve TL üzerinde pozitif etki yaratmadığını ifade ediyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum