Dolar/TL 3.93 seviyesine geriledi

dolar-3.jpg

ABD büyüme verisi ve Zarrab davasına ilişkin haberlerle dün 3.97 seviyesinin üzerini test eden dolar kuru yeni güne düşüşle başladı.

Gün içinde en düşük 3.9350’yi gören dolar/TL saat 11:11’de yüzde 0,56 düşüşle 3.9365 seviyesinde yer aldı. Aynı dakikalarda euro/TL 4.6730’dan işlem gördü. TL karşısında dün 5.3428 ile rekor seviyeye çıkan sterlin ise 5.3070’den alıcı buldu.

Uzmanlar, geçen hafta tüm önemli para birimleri karşısında rekor düşük seviyelere gerileyen TL üzerindeki baskının sürdüğünü, ABD kaynaklı veri ve haber akışının yakından izleneceğini belirtiyor.

Dün açıklanan verilere göre ABD, yüzde 3,3 ile son üç yılın en hızlı 3. çeyrek büyümesini kaydetti. Diğer yandan, Fed Başkanı Yellen, kademeli faiz artırımlarının devam etmesini beklediğini, enflasyondaki düşük seyrin ise bir süre daha kalıcı olabileceğini ifade etti.

Öte yandan piyasalar Reza Zarrab davasını da yakından takip ediyor. Duruşma salonunda yaşananları Twitter’dan paylaşan gazetecilere göre Zarrab önemli iddialarda bulundu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum