Dolar/TL 3.93 seviyesinde

dolar-5.jpg

Türk Lirası dün pozitif ayrıştı ve dolar karşısında en iyi performans gösteren gelişen ülke para birimi oldu.

Reza Zarrab’ın ABD’de savcılık lehine ifade vereceğinin kesinleşmesi sonrasında TL varlıklarda görülen sert düşüş, davanın başlaması ve ilk şokun atlatılması sonrasında dün yerini tepki alımlarına bıraktı. Önceki gün 3.97’yi aşarak tarihi zirveye yaklaşan dolar kuru, dün 3.90 seviyelerine kadar geriledi.

Dolar/TL saat 08:55’te yatay hareketle 3.9235’den işlem gördü. Aynı dakikalarda euro/TL 4.6800 ve sterlin/TL 5.3105 seviyesinde yer aldı.

Küresel piyasalarda dolar endeksinin güçlenmeye devam ettiğine dikkat çeken analistler, bunun da gelişmekte olan ülke piyasalarında karışık seyirlere neden olduğunu belirtiyor.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, ABD’de vergi reformunun bugüne kalmasının doları olumsuz etkilediğini belirtirken, yurtiçinde ise bir yandan Zarrab davasının ve MB’ni faiz toplantısının takip edildiğini söyledi.

Erkan, paylaştığı notta şu değerlendirmeyi yaptı: ABD’de vergi reformunun Senato’da oylanması, oylamaya birkaç saat kala son pürüzleri de gidermek üzere bugüne ertelendi. Plan konusunda tereddütleri olan Cumhuriyetçi Senatörler’in endişelerini ortadan kaldırmak için yapılan bu ertelemenin ardından USD, önemli para birimlerine karşı değer kaybetti. ABD’de süregelen davada Zarrab’ın ifadeleri bir yandan takip edilirken, bozulan enflasyon beklentilerinin Merkez Bankası’nı faiz artırımına götüreceği beklentileri ile beraber TRY gün içinde değer kazandı, Zarrab’ın ifadeleri sırasında ise dalgalanmalar yaşandı. TRY günlük bazda EM para birimlerinden pzoitif ayrışırken, 10 yıllık tahvil faizi de Zarrab’ın ilk ifadesinden sonra 22 bps çekildi. TRY’de daha fazlası için 3,91 altında kalıcılık gereklidir, 3,98 de tahammül eşiği olarak izlenmektedir. “

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum