Dolar/TL 3.93 seviyesinde

IMG_1701.jpg

Türk Lirası, son günlerdeki sert kayıpların ardından, Fed tutanakları ve Cumhurbaşkanı başdanışmanı Ertem’in TCMB’ye yönelik sözlerinden destek bularak dün bir miktar değerlendi.

Fed tutanaklarında enflasyona ilişkin güçlü çekincelerin yer alması gelecek yıl bankanın daha temkinli hareket edebileceği şeklinde algılandı. Cumhurbaşkanı başdanışmanı Cemil Ertem’in “Merkez Bankası gerekli gördüğü her an piyasaya müdahale edebilir” ifadesi de, TL açısından pozitif fiyatlandı. Dolar karşısında önceki gün 3.9830 ile rekor kıran kur, dün 3.90 seviyelerine kadar geri çekildi.

Diğer taraftan dün Fitch, Türkiye’ye ilişkin makroekonomik tahminlerini negatif yönlü revize etti ve Türk bankalara not uyarısında bulundu.

Bu gelişmelerin ardından dolar/TL, saat 08:55’de 3.9326’dan işlem gördü. Aynı dakikalarda euro/TL 4.6628 ve sterlin/TL 5.2280 seviyesinde yer aldı.

TL varlıklardaki kırılganlığın devam ettiğini dile getiren analistler, buna karşın iç piyasadaki tansiyonun hafta başındaki kadar yüksek olmadığını vurguluyor. Teknik olarak, dolar/TL’de 3.90’ın önemli destek konumunda bulunduğunu ifade eden analistler, tarihi zirve olan 3.9830’un direnç olarak izleneceğini belirtiyor.

Bu arada, dün Şükran Günü nedeniyle tatil olan ABD piyasaları bugün de ‘Black Friday’ nedeniyle yarım gün çalışacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum